יצאנו לשנות את העולם

helpappמתי בפעם האחרונה עשיתם משהו בשביל מישהו? אם לוקח לכם הרבה זמן לחשוב על תשובה, כדאי שתכירו את HelpApp

קבוצת ישראלים מכל קצוות הארץ עוזבת את שגרת חייה, עולה על מטוס, וטסה עשרות אלפי קילומטרים לגאנה הרחוקה כדי להתנדב בבתי יתומים. לא מדובר בתסריט דמיוני, אלא בחזון שהתגשם בזכות HelpApp – ארגון צעיר שמנסה לשנות את השיח  החברתי בישראל, לעודד התנדבות ולהפוך את העולם שלנו למקום טוב יותר לחיות בו.

באוקטובר האחרון יצאו חברי המשלחת לחוויה של פעם בחיים. הם לימדו את היתומים אנגלית, מתמטיקה ומדעים, שיחקו איתם, שיפצו את בתי היתומים ואת בית הספר  שהם לומדים בו, ובעיקר נתנו לילדים חום ואהבה ותקווה לחיים טובים יותר.

המשלחת מנתה כ-40 חברים, ובהם קרייריסטים, הורים, עולים חדשים, סטודנטים, תיכוניסטים לפני גיוס וילדה אחת בת 11, שהעדיפה לבלות את טיול בת המצווה בהתנדבות עם יתומים  במקום לנסוע לחופשה באירופה. במבט ראשון קשה להאמין שהאנשים הללו היו מתחברים זה לזה בחיי היום-יום שלהם, אבל למרות השוני ביניהם, עד שחזרו הם כבר היו חברים טובים. המרכיב האנושי המגוון המורכב של המשלחת הוא זה שגרם לה להיות מיוחדת כל כך.

איתי מתיתיהו מסביר את החיבור: "לא משנה כמה דעות שונות יש לאנשים, כששולחים קבוצה כל כך הטרוגנית עשרות אלפי קילומטרים מעבר לים, למקום שהוא נטו לעשות טוב ולעזור, החיבור נוצר באופן אוטומטי והדעות הקיצוניות מתחילות להתמתן. זו בדיוק המטרה שלנו: לבסס את ההתנדבות כערך עליון בתרבות הישראלית ולמתן את אותן דעות חשוכות שפוגעות בכולנו".

מה גורם לאנשים לשלם מכספם ולוותר על חופשה שנתית מפנקת לטובת התנדבות? כנראה הסיפוק ותחושת הנתינה. "קיבלתי מהילדים שיעור חשוב על אהבת חינם, הערכה, קבלת האחר ובעיקר אופטימיות טהורה", מספרת שי רגב, אחת מחברות המשלחת. "אני מרגישה שתמיד אנחנו רודפים אחרי הצלחה, כסף וחומריות, וכאן המטרה היא אחרת: לתת מבלי לצפות לתמורה. המשלחת הזו היא דבר גדול מהחיים והיא הופכת כל אחד ואחת מאתנו לכזה".

שני מיכאלי ושני פרייס, מנהלות המשלחת, מודות שהופתעו בעצמן מכמות הנרשמים ומהביקוש הגדול. "לאחר שגייסנו צוות למשלחת, יצאנו במבצע תרומות נרחב של ציוד הומניטרי, אוכל ובעיקר חפצים חיוניים לחיי היום-יום. ההיענות הייתה עצומה והצלחנו לאסוף כשני טונות של ציוד. לאחר מכן גייסנו כ-10,000 שקלים כדי לשנע את הציוד לאפריקה, והכסף נתרם בתוך  שעה אחת בלבד!", הן מספרות.

HelpApp  הצליחה להגשים חלומות לא רק עבור הילדים בגאנה, אלא גם עבור חלק מחברי המשלחת. עדי חג'ג', חברת המשלחת, מספרת: "מאז שאני זוכרת את עצמי מצאתי סיפוק בעבודה עם נוער מאתגר ומהרצון ללמוד חינוך מיוחד  כשראיתי את הפרסומים למשלחת היה לי ברור שאצטרף למסע, כעוד צעד להגשמת חלומי לפתיחת בית יתומים בגליל העליון".

בעידן המודרני והתחרותי שבו אנחנו חיים, מחמם את הלב לראות מיזם חברתי שמוכיח שערבות הדדית ואהבת חינם עדיין קיימים בישראל, ובגדול. בעקבות ההצלחה של המשלחת בגאנה הוגשו מאות בקשות להצטרפות לפרויקט, וכבר כיום מתארגנות משלחות נוספות שיצאו מטעם הארגון באפריל הקרוב

"עבורי זו הגשמת חלום", מסכם מתיתיהו. "לראות את ההשפעה של המשלחת על המשתתפים בה שווה הכל. יש אנשים שמדברים על עשייה חברתית ויש אנשים שעולים על מטוס וטסים לאפריקה להתנדב בבית יתומים".

במקביל למשלחות הומניטריות Helpapp  מפתחת אפליקציה חדשנית שתחבר בין עמותות ומתנדבים בארץ ובעולם. ההשקה של האפליקציה מתוכננת לחודש דצמבר, וכולם עובדים במרץ כדי לעמוד ביעד. עד היום הצטרפו לאפליקציה כ-200 ארגונים, וזו רק ההתחלה.

השארת תגובה