ממצאי חקירה כלכלית במשרד הכלכלה מגלים: זכוכית שטוחה המיובאת מטורקיה נמכרת בישראל במחירי היצף

הממונה על היטלי סחר במשרד הכלכלה והתעשייה, מר דני טל, קיבל החלטה להטלת היטל זמני על יבוא זכוכית מטורקיה. ההחלטה התקבלה לאחר בחינת ממצאי הביניים בחקירה כלכלית המתנהלת מזה מספר חודשים נגד חברות טורקיות בענף.
החקירה נפתחה לפני כחצי שנה בעקבות תלונת חברת פניציה תעשיות זכוכית שטוחה בע"מ, על יבוא במחירי היצף של זכוכית שטוחה מטורקיה במחירים שאינם משקפים את מחירה הריאלי של התוצרת.
יבוא במחירי היצף אסור על פי הסכמי הסחר בין המדינות ונקיטת פעולות נגד חברות העוסקות בסחר לא הוגן, מקובלת על פי כללי ארגון הסחר העולמי. הטלת היטל זמני על יבוא זכוכית מטורקיה תאפשר לחברת פניציה להתמודד עם מחירי ההיצף עד לסיום החקירה שבעקבותיה תתקבל החלטה האם להטיל היטל קבוע על יבוא זכוכית מטורקיה.
יבוא במחירי היצף עלול להביא לקריסת היצרן המקומי ולהוביל בטווח הארוך לעליית מחירי הזכוכית. בעקבות ממצאי החקירה, החליט הממונה על היטלי סחר להטיל היטל זמני על שתי חברות טורקיות, לפרק זמן של כחצי שנה בגובה של כ-29% ממחיר הזכוכית המיובאת. כמו כן, קבע הממונה היטל בגובה של 70% על יבוא זכוכית שטוחה ממקורות אחרים בטורקיה, בכדי להבטיח כי יבוא זכוכית מטורקיה לא יגיע לישראל באמצעות חברות אחרות במחירי היצף עד לסיום החקירה.

השארת תגובה