נראה שמטרת האוצר, היא להחליף ייצור מקומי ביבוא. מהלך שלא יוריד את המחירים, אבל כן יפגע קשות בתעשייה המקומית

broshנשיא התאחדות התעשיינים, תקף היום (ב') בועדת הכלכלה של הכנסת את אנשי משרד האוצר, על תוכניתם ה- "גרועה" לדבריו, להפחתת מחירי המזון, באמצעות הפחתת מכסים. ברוש טען, במה שעורר סערה גדולה בוועדה, כי התוכנית של משרד האוצר, גובשה ללא שנבדק מהן השלכותיה על המשק, מהן השלכותיה על התעשייה המקומית והאם הורדת מכסים הוכחה ככלי יעיל להפחתת מחירים.

"לצערי נראה שמטרת האוצר, היא להחליף ייצור מקומי ביבוא. מהלך שלא יוריד את המחירים, אבל כן יפגע קשות בתעשייה המקומית. אנחנו שאלנו את אנשי האוצר, האם יש יעד להפחתת המחירים? הם אמרו לנו שלא. שאלנו אותם האם ישנה השפעה ישירה של הפחתת המכסים, על הפחתת מחירים בשוק? אז הם ענו שלא. שאלנו אותם האם נעשה אומדן הפסד להכנסות המדינה כתוצאה מהפחתת המכסים? והם ענו שלא. שאלנו אותם האם נבדקה האלטרנטיבה של הפחתת מחירים באמצעות מע"מ דיפרנציאלי, כמו במדינות ה- OECD? אז הם ענו לנו ש- 'זה לא באג'נדה'. אז על מה מתבססת כל התוכנית של משרד האוצר? בפעם האחרונה שהפחיתו פה מכסים, זה היה בטונה והמחירים לא ירדו. כל מה שקרה הוא שמפעל טונה ישראלי נסגר והבעלים שלו הפך ליבואן טונה. אחר כך הורידו את המכסים על הסרדינים, אז הפסיקו לייצר בארץ סרדינים, ומי שהיה יצרן של סרדינים, הוא כעת יבואן של סרדינים. אז מה עשינו? הרסנו פה את התעשייה" טען ברוש בפני אנשי האוצר.

ברוש המשיך ואמר כי "צריך להבין שהרווח הנקי של חברות המזון הוא 5 אחוז, כלומר החברות האלו כבר עברו התייעלות. לכן הדיון היום הוא לא על הוזלת מחירים, אלא על האג'נדה של משרד האוצר- האג'נדה היא לצערי שלא יהיו פה מפעלים, הם מעדיפים שנייבא את הכל. ואם זו האג'נדה, אנחנו יכולים להיות יבואנים יותר טובים מכולם, אבל התוצאה תהיה שעוד כמה שנים יהיה פה דיון על איך מחזירים לפה את התעשייה, היצוא והצמיחה, במדינה של 8 מיליון איש. ואגב – אם מייצרים פה קילו תפוחי אדמה בשקל ועשרים אגורות ומוכרים אותו ב- 6-7 שקלים, אל תחפשו את הבעיה במכס, הבעיה היא במקום אחר".

השארת תגובה