שווה ציטוט: אנחנו המדינה היחידה בעולם שיש לה במשרד הכלכלה מחלקה מיוחדת לעידוד היבוא

IsraelEconomyיו"ר נשיאות הארגונים העסקיים, שרגא ברוש, תקף הערב (ה' 28.1.16) את משרד הכלכלה והתעשייה – "אנחנו המדינה היחידה בעולם שיש לה במשרד הכלכלה, מחלקה מיוחדת לעידוד היבוא, כדי שיוכלו לחסל מפעלים בארץ. בכזה מצב, מאיפה תבוא הצמיחה? יבוא לא מייצר מקומות עבודה, יבוא לא יוצר צמיחה. בסוף לא יהיה פה כלום. אם אני הייתי שר האוצר, לא הייתי ישן בגלל רמת הצמיחה. עוד מעט המצב הזה יתפוצץ לנו בפרצוף ואנשים ייצאו לרחוב ויקראו 'לחם- עבודה'". ברוש אמר את הדברים בכנס אילת ה – 20 לנושאי עבודה, של נשיאות הארגונים העסקיים וההסתדרות.

שרגא הבהיר כי "הירידה ביצוא כבר מזמן הייתה צריכה לבוא לידי ביטוי בעלייה חדה באחוזי האבטלה. הסיבה היחידה שזה לא קרה, היא שהשירות הציבורי קלט עובדים. אם הוא לא היה קולט אותם, היינו ב- 8.5 אחוז אבטלה. אבל כמה זמן השירות הציבורי יוכל להמשיך ולקלוט עובדים? מאיפה תבוא הצמיחה, מהשירות הציבורי? בסוף כל המערכת תקרוס ואנשים יישארו ללא עבודה והמדינה תישאר ללא תעשייה".

ברוש המשיך ואמר כי "בעוד אירופה מתאוששת והיצוא רק עולה,  אצלנו היצוא רק יורד. בעשר השנים האחרונות הייתה נפילה דרסטית במספר המפעלים שקמים בארץ. מ- 65 מפעלים בשנה, ל- 4 שנים מפעלים בשנה האחרונה וקווי ייצור ממשיכים לעבור לחו"ל. אז מה הסיבה? הארנונה בישראל בתעשייה כפולה מאשר באיחוד האירופי וב- 50 אחוז יותר מארה"ב, המים עולים בישראל פי 4 והרגולציה בלתי נסבלת. כוח העבודה יקר יותר ואנחנו מזמן לא תעשייה שדוגלת בשכר נמוך, השכר הממוצע בתעשייה הוא 13 אלף שקל. גם הפריון בישראל נמוך משמעותית לעומת מדינות ה- OECD. כל גורם בנפרד הוא נסבל, אך כל הגורמים ביחד הופכים את היכולת לקיים  תעשייה בישראל, למשימה כמעט בלתי אפשרית". "לכן" התריע ברוש, "אם הצמיחה לא תחזור מהר ל- 5-6 אחוז ורמת הפריון בישראל לא תדביק את הפריון במדינות המפותחות- אנחנו בצרה צרורה. כולנו".

השארת תגובה