מה מזהם יותר את האוויר תעשייה או תחבורה?

smokesלזיהום האוויר בעולם שני מקורות עיקריים: זיהום מפליטת תעשייה וזיהום אויר מפליטות רכבים מונעים בבנזין ודיזל. ברחבי העולם יש מודלים שונים להערכות מקורות זיהום האוויר אולם בדיקת איכות האוויר במסגרת בדיקות שוטפות של המשרד להגנת הסביבה ביום כיפור מגלה את התשובה.

מנתוני המשרד להגנת הסביבה עולה, כי במהלך יום הכיפורים חלה צניחה דרמטית בזיהום האוויר. החל מכניסת החג ועד לצאתו ירדו משמעותית ריכוזי תחמוצות החנקן באוויר, השיפור הרב באיכות האוויר ביום זה מעיד על השפעת התחבורה כמקור העיקרי לזיהום האוויר בערים. לפי תחנות ניטור האוויר של המשרד להגנת הסביבה, ריכוזי התחמוצת ברחבי ישראל ירדו פי 50 בגוש דן ועד פי 80 באזור חיפה.

הבדיקה הזו ייחודית ברמה עולמית ומוכיחה באופן מאד ברור מה המקור העיקרי כיום לזיהום אויר במדינות מודרניות האוכפות תקינה בתחום הזיהום התעשייתי. אין הרבה כלכלות מודרניות המושבתות לחלוטין למשך יום שלם. למען האמת איני יכול לחשוב על אף מדינה שבה תנועת כלי הרכב עוצרת למשך יום שלם. גם הפעילות התעשייתית ביום כיפור יורדת אך מפעלי הכימיה התהליכית הגדולים כגון בתי הזיקוק וכו' ממשיכים לעבוד כמעט כרגיל.

בדרך כלל, עצירה מוחלטת של תחבורה היא לאחר אירועי קיצון כגון ביום שאחרי התקפת הטרור על בנייני בתאומים (במהלך 12.9) הופסקו לחלוטין הטיסות המסחריות מעל ארה"ב. אז, ההפסקה הנדירה בתנועה אוירית, איפשרה לחוקרים לבחון את הנזק הנגרם לשכבות הגבוהות באטמוספרה כתוצאה ממעבר כלי טייס סילוניים.

תחמוצות החנקן חודרות לעומקי דרכי הנשימה גורמת לסימפטומים שונים של מחלות בדרכי הנשימה ולהקטנת עמידות הגוף בפני חיידקים. הסימפטומים נעים בין גירויים בריאות ובעיניים ועד להחלשת הגנות הגוף נגד מחלות נשימתיות דוגמת דלקת ראות. על פי מחקרים, ילדים הם קבוצת האוכלוסייה הרגישה ביותר לחנקן דו-חמצני. ילדים שנחשפו לרמות גבוהות של חנקן דו-חמצני נוטים להיות רגישים יותר לחלות בדרכי הנשימה והריאות. ילדים אלה נוטים לחלות יותר בהתקררויות אשר "מתמקמות" בבית החזה, ברונכיטיס, שיעול מלווה בליחה, ומחלות נשימתיות בכלל.

תגובה אחת

  1. יוגב הגב

    שמודדים רק חלק מהמזהמים באופן עקבי ולא את כל הספקטרום, במיוחד לא את המזהמים שייחודיים רק לתעשיות, אז בטח שיראו ירידה בהיקף הזיהום ביום כיפור…

השארת תגובה