צניחתו הדרמטית של היצוא התעשייתי מושכת כלפי מטה את צמיחת המשק כולו

בעקבות הפרסום היום (ה') של נתוני הלמ"ס, אשר מצביעים על האטה חדה בצמיחה, נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, קורא לממשלה, שלא להמתין עם הסיוע ליצואנים עד לאישור תקציב 2016. ברוש הבהיר כי מאחר ומדובר במנוע הצמיחה המרכזי של המשק, "אין לנו את הפריבילגיה להמתין ויש לצאת בדחיפות בתוכנית חירום לחיזוק היצוא. צניחתו הדרמטית של היצוא התעשייתי מושכת כלפי מטה את צמיחת המשק כולו. על הממשלה  להפעיל בדחיפות תוכנית מקיפה לחיזוק היצוא, למרות מגבלת ההתנהלות השנה לפי תקציב 1/12. על התוכנית לכלול הן טיפול מקיף בריסון התיסוף ובשיפור כולל של כושר התחרות  והן סיוע ממוקד ליצואנים בשיווק תוצרתם ובחדירה לשווקים חדשים וצומחים". ברוש הוסיף ואמר כי "בתחרות הגלובאלית הקשה שקיימת היום, ניתן לאבד שווקים ברגע, אולם להשיגם מחדש לוקח שנים של מאמצי שיווק ובניית אמון עם הלקוחות".

דברים אלו נאמרו בתגובה לנתוני היצוא המדאיגים, לפיהם צנח סך היצוא של המשק ברבע הראשון של 2014 בשיעור שנתי ריאלי של 6.4%, בעוד היצוא התעשייתי צנח במהלך כל המחצית הראשונה של השנה בשיעור ריאלי (כמותי) חד עוד יותר, של כ- 10 אחוז (!). נסיגה זו הקיפה את מרבית ענפי התעשייה, למעט ענפי ההיי-טק.

מדובר בהמשך למגמה השלילית של ההאטה בקצב צמיחת היצוא מ- 12% בשנים 2004 – 2008, לכ – 1.8% בשנים 2009 – 2014.  נציין, כי צניחתו של היצוא התעשייתי מדאיגה במיוחד לנוכח העובדה שהסחר העולמי של סחורות מתרחב השנה בכ- 3.7%. משמעות הדבר, שהמשק הישראלי מאבד שווקים ברחבי העולם בעוד מתחרינו בעולם מנצלים כראוי את ההתאוששות בכלכלה העולמית וכובשים במקומנו את השווקים המתרחבים.

מנתוני ההתאחדות עולה כי אם בשנים 2004-2008 היה היצוא הקטר שהוביל את צמיחת המשק, ותרם כמחצית מצמיחתו, הרי שמאז 2008 נשחקה תרומתו של היצוא לצמיחת המשק ל- 22 אחוז בלבד. גורם זה הינו ההסבר המרכזי להאטה בצמיחה לה אנו עדים בשנים האחרונות.  המשמעות בפועל היא שמנוע הצמיחה של הכלכלה הישראלית הולך  ונחלש, מה שמוביל האטה ברמת החיים של אזרחי המדינה, ואובדן של עשרות אלפי מקומות עבודה פוטנציאליים שהמשק מפספס מדי שנה.

לצד הנסיגה ביצוא, מצביעים נתוני הלמ"ס על נסיגה חדה גם בהשקעות בענפי המשק, בשיעור שנתי של 10.8%. נסיגה זו בהשקעות במשק הינה תוצאה ישירה של סביבה עסקית מכבידה, עלויות מקומיות גבוהות ונטל רגולאטורי חונק המרחיקים מכאן משקיעים מקומיים וזרים כאחד. ברוש התייחס גם לנסיגה בהשקעות והזהיר כי "נסיגה זו בהשקעות רק מחריפה את השחיקה בכושר התחרות של המשק ואת נחיתות הפריון של העובד הישראלי מול עמיתיו ברחבי העולם. מגמה מדאיגה זו תביא בעתיד לנסיגה חדה עוד יותר ביצוא הישראלי ובביצועי המשק כולו".

 

 

השארת תגובה