איראן שלאחר ההסכם, חזקה יותר, בטוחה יותר אגרסיבית יותר

Iranהסכם הגרעין יגדיל את עוצמתה האסטרטגית, הפוליטית והכלכלית של איראן. השאלה המרכזית כעת היא האם תמנף איראן את יתרונותיה החדשים כדי לקדם יציבות אזורית במזרח התיכון וליישב את מחלוקותיה האידיאולוגיות והאסטרטגיות עם מדינות מוסלמיות סוניות או שתשתמש בעוצמה זו לרכישת השפעה נוספת במזרח התיכון. ההימור שלי? השפעת איראן תגדל עוד יותר והיא תהפוך לכוח המניע את הפוליטיקה והדיפלומטיה האזורית במקום ארה"ב.

איראן צפויה להרחיב כעת את מאמציה הצבאיים והכלכליים כדי להכיל ואף לנסות להביס את ארגון המדינה האסלאמית בעיראק ובסוריה, שמאיים על בעלות בריתה בבגדאד, בדמשק ובחיזבאללה, ושמהווה גורם מרכזי בערעור היציבות באזור. אם איראן תנקוט בצעדים נגד המדינה האסלאמית, תהיה בכך תרומה להגברת היציבות במזרח התיכון. אך בד בבד, איראן תמשיך ככל הנראה לקדם את אסטרטגיית ה"סהר השיעי" שלה, אשר מגבירה את החיכוך בין הסונים לשיעים במספר מדינות ערביות, ומלבה את חוסר-היציבות באזור.

איראן השיעית לא יכולה להרשות לעצמה להפקיר את המקומות הקדושים לה בכרבלאא ובנג'ף אשר בדרום עיראק או את רוב האוכלוסייה העיראקית (60%) שהוא שיעי. כמו כן, איראן לא יכולה לנטוש את בעלי בריתה העלאווים היושבים בדמשק. הם משמשים חוליה קריטית המקשרת בין איראן לבין נציגיה בלבנון (ארגון החיזבאללה) ומרכיב חשוב באסטרטגיית ה"סהר השיעי". אכן, איראן תנצל את מעמדה החדש כדי לחזק קהילות שיעיות במדינות סוניות במפרץ כגון בחריין, כווית, תימן ואף ערב הסעודית, וזאת גם כחלק מן האסטרטגיה האמורה לעיל.

בהינתן תרחיש זה, על ישראל למצוא דרכים לבסס שיתוף פעולה אסטרטגי יציב עם מדינות מוסלמיות-סוניות באזור על מנת לרסן את האיום השיעי המשותף. ביום שלאחר ההסכם יש לישראל ולערב הסעודית ולישראל ומצריים יותר אינטרסים משותפים מאשר אי פעם בעבר.

השגת ההסכם עם איראן מעידה גם על סיום צפוי של פסק הזמן שלקחה על עצמה הקהילה הבינלאומית בנושא הישראלי-פלסטיני. עקב הבחירות בישראל ועקב המשא ומתן עם איראן, מהלכים בינלאומיים בנושא זה הוקפאו למשך למעלה מחצי שנה. כעת, צפויות מעצמות העולם לחזור לעסוק בכך, ייתכן שבצורה מתואמת מבעבר לאור הצלחת מודל המשא ומתן המשותף שלהן מול איראן.   נכון תעשה ישראל אם תדע גם להגיב בחיוב למאמצים שהשקיעו מעצמות העולם, ובהן ידידותיה הגדולות ארה"ב וגרמניה, בטיפול באיום ביטחוני מרכזי העומד לפתחה של ישראל.

ארה"ב ואירופה צפויות לקדם בחודשים הקרובים מהלכים שייצרו יתר בהירות לגבי הפרמטרים לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני, התועלת שתצמח לשני הצדדים מפתרון הסכסוך, והמחיר שיישלמו מהיעדר התקדמות לעבר פתרון. ישראל צריכה להיות מעורבת ככל הניתן בגיבוש מהלכים אלה ולהימנע מטריקת דלת בפני מאמצי ידידותיה במערב, כפי שעשתה עד כה בנושא האיראני.

2 תגובות

 1. mosheshy הגב

  ארבעה כוחות איזוריים טוענים להשפעה במזרח התיכון.ישראל,טורקיה,מצרים ואירן. מצרים חלשה ,ולא בתמונה. טורקיה מנסה,אבל עסוקה בעניינים איזוריים אחרים.נשארו ישראל ואירן. עד עתה,ישראל היא הכח החזק והמשפיע ביותר במזרח התיכון. ישראל היא גם הבריון האיזורי שיש לו את היכולת להכות במי שהוא רוצה ,ומתי שהוא רוצה. כמו שכתבת,אירן מנסה לשמור על האינטרסים שלה, ואירן היא היחידה היכולה ,במידת מה, להפריע לישראל. כל זאת,כאשר המעצמה העולמית ,ארה"ב, "מנווטת"(מספקת נשק למצרים,ישראל,טורקיה ) בין כל אותם ארבעה הכוחות האיזוריים,ואינה מעוניינת שכח אחד יהיה חזק יותר מהאחרים.לראייתי,הקואליציה הסונית שאתה דוחף אליה היא קואליציה רעועה הניסמכת על אינטרסים של אליטות. ההמונים הסונים לא מסמפטים את ישראל ,ומבחינתי,הסונה קיצונית יותר מהשיעה. ראה ערך אל קעידה,ג'בהאת אל נוצרה,דאע"ש,וכד'.

  • Udi Gonen הגב

   תודה משה על התגובה המפורטת, אם זאת אני חולק עליך. לישראל מלבד הגדה המערבית (שגם זה תלוי את מי אתה שואל) אין שום שאיפות טריטוריאליות. איננו רוצים לשלוט במרחב ובטח שלא בעולם. איננו רוצים שכל העמים יראו את ה'אור' ויתגיירו (למעט מיעוט שבמיעוט סהרורי והוזה). אני מאמין בלב שלב שהשפעתנו במרחב באה מתוך רצון להגן על עצמנו ולא מתוך רצון התפשטות.
   אני גם חולק עליך בנושא ההשפעה במזרח התיכון. היסטורית, שתי כוחות טענו להובלת המזה"ת: סוריה ומצרים. סוריה התפרקה ומצרים נותרה הכוח המשמעותי המוביל בעולם הערבי (ערבי – לא מוסלמי) עם הצבא החזק באזור ואחריה אגב ערב הסעודית. המזרח התיכון 'שלנו' כמעט ולא מעניין את טורקיה שעסוקה בבעיותיה בקווקז, במזרח המדינה בגבול סוריה ומול אירופה. הזירה של המפרץ הערבי יותר מעניינת את איראן מאשר ישראל. במצב הזה מצרים ערב הסעודית וארה"ב נמצאות באתו הצד עם ישראל ומדובר בשחקנים מדינתיים מתונים. כמובן שהסוני הקיצוני מפעיל אכזריות בלתי נתפסת וגם השיעה לא טומנת ידה בצלחת, על זה נאמר זו נבלה וזה טרפה.

השארת תגובה