האם הפריון של העובד הישראלי אכן נמוך?

Despicableנראה כי נושא הפריון מככב בשיח הכלכלי בשנה האחרונה. נגידת בנק ישראל אומרת שהפריון נמוך ויש להגדילו ("…ב-2011 היה הפריון לעובד בישראל נמוך ב-14% מהממוצע ב-OECD, וכי הפריון לשעת עבודה היה נמוך ב-24%…"), משלחת קרן המטבע טוענת שהפריון לעובד בישראל נמוך ביחס למדינות מפותחות אחרות, כולם מאשימים את הפריון הישראלי הנמוך בביצועים הבינוניים של המשק אבל האמת הכלכלית היא כמובן הפוכה. תנו לי להסביר:

מבחינה אינטואיטיבית אנו רואים בפריון פרמטר בפונקציה הייצור, כלומר אם פריון של עובד הוא שלוש יחידות בשעה והוא עובד שעתיים אזי הוא ייצר 6 יחידות. כלומר יש שהיו רוצים שנאמין שהפריון ברמת המשק תלויה בנו העובדים. עלנו להתאמץ ולשנס מותניים ולהשקיע בעבודה!

אבל האמת הכלכלית היא כמובן הפוכה, הפריון ברמת המשק הוא תוצאה של המערכת ולא פרמטר בפונקציית הייצור הקשור בעובד או במוסר העבודה שלו. אם נחליף לעובד שלנו שהזכרנו קודם את מכונת הייצור הוא ייצר יותר יחידות באותו הזמן קרי הפריון שלו יעלה ללא קשר להשקעתו בעבודה. אם לא יהיו פקקים בדרך לעבודה העובד יהיה אותו זמן מחוץ לבית אך למעשה יותר זמן בעבודה ולכן הפריון שלו יעלה. אם עקב הקטנת הנטל הבירוקרטי העסקים ייגלגלו' מחזור גבוה יותר זה יעלה את ערך הפריון לשעה של העובד ללא שום שינוי באופן העבודה עצמה. אני חושב שהמסר ברור, הפריון הוא תוצאה של המערכת ולא השקעה בעבודה של העובדים עצמם.

בקיצור, פריון ברמת המשק הוא למעשה מספר המייצג את המערכת הכלכלית במדינה ולא את הפריון הספציפי של עובד ממוצע בתעשייה זו או תעשייה אחרת. אז בפעם הבאה שמשהו אומר שיש לעובד הישראלי פריון נמוך אפשר לענות לו: זה לא העובד זה מבנה המערכת הכלכלית טמבל.

3 תגובות

  1. מעין הגב

    אם כך, מהם הכשלים המערכתיים לדעתך שגורמים לפריון הנמוך?

  2. פומרניין הגב

    עם כל הצער שבדבר זה בהחלט נכון…

השארת תגובה