הסכם ראשון בין טאיוואן לישראל

המדען הראשי של משרד הכלכלה יוצא לסיור ארוך במזרח הרחוק לטאיוואן ולסין על מנת לחתום על הסכם לשת"פ במו"פ' כמו כן ישתתף המדען הראשי בוועדת מימון משותפת עם פרובינציית ג'יאנגסו בסין בה ידונו 8 פרויקטים משותפים לחברות סיניות וישראליות ויתקבלו החלטות מימון. בנוסף, יקדם את נושא השתלבות החברות הישראליות בפארק המדע הסיני שהוקם באזור הכלכלי Wujin  שבצ'אנגז'ו:China – Israel Changzhou Innovation Park.

אבי חסון, המדען הראשי: "מבחינת טאיוואן מדובר על הסכם פורץ דרך – זהו ההסכם הראשון מסוגו עליו חותמת טאיוואן. לחתימת ההסכם גם סייעה העובדה כי לתעשייה הטאיוואנית הערכה רבה כלפי החדשנות הטכנולוגית הישראלית וחברות טאיוואניות רבות כבר מעוניינות להתחיל לעבוד על פרויקטים משותפים עם חברות בישראל".

ועדה משותפת ישראל-ג'יאנגסו

בימים אלו מסכם מרכז התעשייה הישראלית למחקר ופיתוח (מתימו”פ), המיישם את תוכניות המדען הראשי לשיתוף פעולה בינלאומי במו”פ תעשייתי, את הקול הקורא ה-10 במסגרת תכנית ישראל-ג'יאנגסו (סין) למו"פ תעשייתי – תכנית אשר נחתמה ב2008 במטרה לתמוך במיזמים משותפים של חברות מישראל ומפרובינציית ג’יאנגסו בסין לפיתוח מוצרים ושירותים מבוססי חדשנות טכנולוגית.

במסגרת הביקור תתכנס ועדה משותפת בראשות המדען הראשי, לדון ולאשר את הפרויקטים שהוגשו במסגרת התכנית. בפני הועדה יובאו 8 פרוייקטי מו"פ משותפים ויתקבלו החלטות מימון. תכנית ישראל ג'יאנגסו היא הותיקה והמניבה ביותר מבין תכניות ישראל סין עד כה.

קידום יוזמה של פארק בסין לטובת חברות ישראליות

china_flagפרובינציית ג'יאנגסו – מחוז הנחשב למנוע הצמיחה של סין, ולשחקן מרכזי בפיתוח תעשיית ההייטק בסין. העיר צ'אנגז'ו שבפרובינציית ג'יאנגסו, נמצאת כ-180 ק"מ משנגחאי, מונה כ-5 מיליון תושבים, תמ"ג –  44.6 מיליארד דולר (ב-2010) ונחשבת לאחת הערים האטרקטיביות עבור חברות זרות בסין כתוצאה מכך שהממשל המקומי המעודד השקעות זרות.

במטרה לחזק ולהעצים את שיתופי הפעולה עם חברות ישראליות לסיניות, ובמטרה להעניק לחברות הישראליות מנגנוני תמיכה ואפשרות לליווי ארוך טווח לפרויקטים בשת"פ ישראלי-סיני, ב2014 חתמו משרד הכלכלה הישראלי, משרד המדע והטכנולוגיה הסיני (MOST) וממשלת פרובינציית ג'יאנגסו על הסכם שמטרתו לתמוך בפעילות של חברות ישראליות בפארק המדע הסיני שהוקם באזור הכלכלי Wujin  שבצ'אנגז'ו: China – Israel Changzhou Innovation Park.

הפארק יאפשר לחברות ישראליות הפחתה בהשקעה הנדרשת להן במהלך החדירה לשוק הסיני באמצעות תמריצים ומענקים יחודיים, סיוע בהגנה על קניין רוחני, וכן שירותים שונים הניתנים כגון משרדים, משאבי אנוש, אישורים והיתרים, ניהול לוגיסטי ועוד שיסייעו בקיצור זמן הכניסה לשוק.

במהלך הביקור תיערך פגישה עם מחלקת המדע והטכנולוגיה של פרובינציית ז'יאנגסו ונציגי הפארק, במטרה לקדם את היוזמה הממשלתית המשותפת ולהשיקה עוד השנה.

פרוביציינת  ז'ה ג'יאנג

ההסכם עם פרוביציינת  ז'ה ג'יאנג נחתם במאי 2014, פרובינציית ז'ה ג'יאנג הפכה בשנים האחרונות לאחת הפרובינציות העשירות בסין כתוצאה ממודל פיתוח שאף מכונה "מודל ז'ה ג'יאנג" אשר מתעדף ומקדם יזמות, עסקים קטנים והשקעה בתשתיות. רוח היזמות והחדשנות בפרובינצייה הביא אותה למעמד של מרכז הייטק והשקעות פרטיות, אשר הפכו את הפרובינצייה למוקד מוביל לשיתופי פעולה בינלאומיים בין חברות ישראליות לסיניות.

במהלך הביקור בפרובינצייה תיערך פגישה עם מושל הפרובינציה ועם בכירים במחלקת המדע והטכנולוגיה, זאת על מנת להדק את שיתופי הפעולה בין ישראל לפרובינציה חשובה זו, לקראת השקתה של תכנית דו לאומית חדשה לתמיכה במו"פ תעשייתי ישראל-ז'ה ג'יאנג. מושל ז'ה-ג'יאנג אף עתיד לבקר בישראל בחודש מאי 2015 ולערוך פגישות מדיניות וכלכליות. אל המושל תתלווה משלחת חברות, אשר יגיעו לישראל במטרה לקיים מפגשי B2 Bעם חברות ישראליות.

במהלך הביקור ייערך ביקור בחברת עליבאבא, ענקית האינטרנט הסינית, אשר הכריזה בתחילת השנה על השקעה ראשונה בישראל בחברת הסטארטפ Visualead, סטארטאפ המאפשר למשתמשיו לייצר קודי QR ייחודיים ומושכים. לאחרונה אף החליטה עליבאבא על השקעה אסטרטגית בקרן ההון סיכון JVP .

מטרת הפגישה עם עליבאבא היא לעודד את חברת הענק לפתוח מרכז פיתוח בישראל, וכמובן להנגיש עבורה את האפשרות לסיוע במציאת טכנולוגיות ישראליות למטרות השקעה.

טיוואן

taiwanבמהלך הביקור במזרח ייחתם הסכם לשת"פ במו"פ מול טיוואן. הסכם זה צפוי להוות זריקת עידוד לשיתוף פעולה בין כלכלות ישראל וטאיוואן. הגופים האמונים על יישום ההסכם העתידי יהיו, לשכת המדען הראשי במשרד הכלכלה הישראלי באמצעות מתימו"פ ו (DoIT)The Department of Industrial Technology of the Ministry of Economic Affairs (MOEA) of Taiwan

ההסכם אשר ייחתם ב 20 באפריל, מהווה הסכם שיתוף פעולה במו"פ תעשייתי בין ישראל לטאיוואן במעמד המדען הראשי אבי חסון ושר הכלכלה הטאיוואני (Mr. John Chen-Chung Deng). בשנים האחרונה נחתמו על ידי ישראל כמה וכמה הסכמים כאלה, ורק לאחרונה נחתמו הסכמים עם מדינות חשובות דוגמת יפן ומקסיקו. למרות שבישראל מדובר בהסכם כמעט שגרתי, מבחינת טאיוואן מדובר על הסכם פורץ דרך – זהו ההסכם הראשון מסוגו עליו חותמת טאיוואן.

אמנם ממשלת טאיוואן משקיעה רבות במחקר ופיתוח וכבר תמכה ומימנה בעבר מחקרים במסגרת שיתופי פעולה אקדמיים  אך מעולם לא הייתה תמיכה ממשלתית בשת"פ בין חברות טאיוואניות פרטיות לבין חברות זרות. לכן, הנספחות הכלכלית בטאיוואן, בסיוע נציגות משרד החוץ ומשרד המדען הראשי השקיעו זמן רב למשא ומתן, ביקורים ופגישות, וכעת סוף סוף מאמצים אלו נשאו פרי וטאיוואן החליטה לחתום על ההסכם.

טאיוואן נמצאת כיום בתחרות גוברת מול שכנותיה האסייתיות: יפן, דרום קוריאה וסין, והדרך היחידה לשמור על יתרונה התחרותי הוא לעודד חדשנות. בהתאם לכך, טאיוואן החלה להפנות יותר משאבים למחקר ופיתוח, אך זהו תהליך האורך שנים ואין ספק כי שת"פ עם ישראל יכול להצעיד את הטכנולוגיה הטאיוואנית קדימה.

להסכם חשיבות רבה שכן התמיכה הממשלתית המשותפת מצד טאיוואן וישראל צפויה להגביר משמעותית את השת"פ לעומת המצב כיום. הטאיוואנים הינם שמרנים באופיים וכניסה ל'הרפתקאה' עם חברה ישראלית לא תיחשב לכל כך מסוכנת עם גב כלכלי ממשלתי.

כלכלות טאיוואן וישראל אינן תחרותיות באופיין, אלא דווקא משלימות זו את זו. טאיוואן הינה כלכלה מוכוונת מסחר ומעצמה עולמית בהנדסה וייצור איכותי ואילו ישראל מובילה עולמית בתחום החדשנות. בשל כך, האפשרויות לשיתוף פעולה במחקר ופיתוח תעשייתי רבות ומגוונות.

הנספח המסחרי של משרד הכלכלה בטיוואן, דורון חמו מסר ש: "בשנים האחרונות אנו רואים התעניינות הולכת וגוברת מצד חברות טיוואנית בנעשה בישראל. טאיוואן כיום מבינה כיום את מה שאולי לא היה ברור לפני כ-4-5 שנים – שלישראל יש הרבה מה להציע בתחום החדשנות וההיי-טק ושלמעשה שתי הכלכלות יכולת לתרום אחת לרעותה. כראייה לכך, אנו עדים בחודשים האחרונים לביקורים חוזרים ונשנים של חברות דגל טיוואנית בישראל ומצפים להמשך גידול שיתוף הפעולה והעליות לרגל מצד התעשייה בטאיוואן". חמו אף הוסיף שההסכם עצמו הינו הסכם חשוב לאין שיעור בין שתי הכלכלות ושהוא בטוח כי בקרוב מאד נראה פרויקטי מו"פ משותפים שאף יסיעו להגברת היקפי הסחר בין הצדדים.

ראש הנציגות הישראלית לענייני כלכלה ותרבות בטאיוואן, סימונה הלפרין, מדגישה ש"טאיוואן מגלה בשנים האחרונות את ישראל כמעצמת חדשנות ויזמות, המהווה גורם משלים לחוזקות הכלכלה הטאיוואנית – מעצמה עולמית בהנדסה וייצור איכותי. לא סוד הוא, שטאיואן עולה על הרכבת מספר שנים אחרי שכנותיה – מעצמות הטכנולוגיה ומתחרותיה במזרח אסיה כקוריאה ויפן – בהיות הקונספט של מימון ממשלתי למו"פ של חברות טאיוואניות וזרות חדש עבורה. מאידך, לאור העובדה שטאיוואן מחפשת בשנים האחרונות את הדרך לחדש את התנופה ולחזור לשורה הראשונה של הנמרים מאסיה, אנו מצפים שההסכם יאפשר הזדמנויות רבות לפרויקטים של שת"פ בין חברות ויהווה עליית מדרגה לא רק בשיתופי פעולה בילטרליים, אלא גם בפתיחת שווקים חדשים עבור חברות ישראליות באסיה – מסין ועד דרום מזרח אסיה"."

התעשיות המובילות כיום בטיוואן הן תעשיות עתירות הידע, ומספר חברות טייוואניות הן מהמובילות בעולם בתחומן: פוקסקון, היצרנית הגדולה בעולם של רכיבים אלקטרוניים ואחת מהספקיות הראשיות לאפל; HTC, יצרנית סמארטפונים וטאבלטים; TSMC, יצרנית השבבים הגדולה בעולם; ASUS  ו- ACER: יצרניות מחשבים, טבאלטים וסמארטפונים. טאיוואן גם מהווה חלק מכובד מכלל הייצור העולמי של רכיבים אלקטרונים: כ-20% משוק הסמיקונדקטורים העולמי, כרבע ממסכי LCD וכמעט 90% מהמחשבים הניידים.

כבר כיום חלק מהחברות הטאיוואניות הנ"ל וחברות נוספות מטמיעות פיתוחים טכנולוגים ישראלים במוצריהן, וכעת מגמה זו צפויה להתחזק משמעותית. כיום הסחר בין ישראל לטאיוואן נמוך יחסית ועומד על כ-1.3 מיליארד דולר, זאת על אף הפוטנציאל הגבוה. לאחר החתימה על ההסכם צפוי כי גם קשרי המסחר יתחזקו.

לאחר חתימת ההסכם ואישורו יפורסם קול קורא לחברות ישראליות וטאיוואניות להגיש במשותף הצעות לפרויקטים בתחום המו"פ התעשייתי שיזכו לתמיכה כלכלית הן מצד טאיוואן והן מצד ישראל.

השארת תגובה