ישראל ופנמה נפגשות לסבב שני של משא ומתן להסכם סחר חופשי

המשא ומתן להסכם סחר חופשי בין ישראל לפנמה עולה מדרגה עם יציאתה של משלחת מישראל לפנמה לסבב השני במשא ומתן השני בין הצדדים. המשלחת מישראל בראשות משרד הכלכלה מונה 12 אנשי צוות מהדרג המקצועי של משרדי הממשלה הרלוונטיים והיא תיפגש היום בפנמה סיטי עם נציגי הממשלה המקומיים. המו"מ מתקיים במסגרת מדיניות מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה להרחיב את היצוא מישראל לשווקים חדשים, וכחלק ממדיניות הממשלה להידוק היחסים עם אמריקה הלטינית (אמל"ט).

ההסכם, שיכלול גם פרק בתחום השירותים, צפוי להוות מקפצה נוספת עבור חברות ישראליות בתחומי השירותים שתוכלנה להשתלב בפעילות המדינה – בדגש על תוכנה, תקשורת, אבטחת מידע, הנדסה ומו"פ  – ובכך לאפשר מימוש הפוטנציאל הטמון בשוק זה ובשווקים שבסביבתו.

בסבב שיחות זה שיארך ארבעה ימים, צפויות להתכנס כ- 12 קבוצות עבודה שידונו בין היתר בנושאים הבאים: גישה לשווקים, מכס וכללי מקור, שירותים והשקעות, קניין רוחני, נושאי הגנת הצומח ווטרינריה, חסמי סחר, נושאים מוסדיים ויישוב סכסוכים. להשלמת המו"מ צפויים עוד שני סבבים נוספים.

מנהל מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה מר אוהד כהן: "משרד הכלכלה ממשיך לחזק את הקשרים הכלכליים של ישראל עם מדינות העולם בדגש על כלכלות מתפתחות שפוטנציאל הצמיחה שלהן רב. מדובר בחיזוק דריסת הרגל של ישראל באמריקה הלטינית, התואם את המדיניות אותה אנו מובילים להרחבת אפיקי היצוא בעבור התעשייה הישראלית ומגזרי השירותים השונים. ההסכם יפתח אפשרויות חדשות בפני החברות הישראלית, וייתן להן יתרון תחרותי אל מול חברות זרות אחרות". "עוד ציין כהן כי פנמה חתומה על הסכמי סחר חופשי עם מדינות רבות, ביניהן ארה"ב, האיחוד האירופי, קנדה, מדינות אפט"א, סינגפור, טאיוואן, פרו, קולומביה, צ'ילה ומקסיקו. הסכם סחר חופשי עם פנמה ישווה את מעמדה של ישראל, בהיבטים הנוגעים להטבות בסחר, למדינות אלה.

גב' יפעת אלון-פרל, מנהלת המחלקה להסכמי סחר בילטראליים במינהל לסחר חוץ אשר עומדת בראש צוות המו"מ מהצד הישראלי מציינת: "הסכמי סחר חופשי מהווים מסגרת תשתיתית משמעותית עבור היצוא הישראלי. כיום, כ- 65% מהיצוא הישראלי מופנה למדינות עמן לישראל יש הסכם סחר חופשי המקנה ליצואנים, בין היתר, הטבות מכסיות ויתרון תחרותי. מינהל סחר חוץ ממשיך לפעול לטובת היצואנים ע"י הבטחת התחרותיות של מוצריהם ויצירת גישה נוחה יותר לשווקים חדשים וזאת תוך חתירה להסרת חסמי הסחר השונים בהם הם נתקלים בעת היצוא לשווקים אלו. נכון להיום נהנית התעשייה בישראל מיתרון תחרותי ביצוא למקסיקו עקב הסכם הסחר החופשי הוותיק שבין ישראל ומקסיקו שנכנס לתוקף בשנת 2000 וכן לגוש המרקוסו"ר הכולל את ברזיל, ארגנטינה, אורוגוואי ופרגוואי.. בנוסף, לפני כשנה נחתם הסכם הסחר החופשי עם קולומביה העתיד להיכנס לתוקף בעוד כשנה. מטרתנו הינה להרחיב את היתרון של התעשייה הישראלית כך שיכלול מדינות נוספות, פנמה ביניהן. להידוק היחסים הכלכליים עם פנמה ישנה חשיבות כפולה הן מההיבט של פתיחת שווקים חדשים עבור התעשייה הישראלית והן לאור הצורך בחיזוק מעמדה של ישראל בקרב מדינות אמריקה הלטינית".

ממינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה נמסר כי כלכלת פנמה מבוססת בעיקר על מגזר שירותים מפותח שמהווה יותר משלושה רבעים מהתמ"ג של המדינה וכולל בין השאר את הפעלת תעלת פנמה, לוגיסטיקה, בנקאות, אזור הסחר החופשי בקולון, ביטוח, תפעול נמלים, רישום בתחום הספנות ותיירות. הצמיחה הכלכלית בפנמה בשנת 2013 הייתה מעל ל- 8%, והיא מיוחסת בין היתר לפרויקט הרחבת התעלה שהחל בשנת 2007 בעלות של כ- 5.3 מיליארדי דולרים. פרויקטי פיתוח תשתיות נוספים הצפויים במדינה יכולים למשוך חברות ישראליות להן ניסיון בענף זה.

פנמה הינה מועמדת להצטרף לברית הפסיפית, גוש מדינות באמריקה הלטינית המורכב ממדינות מקסיקו, קולומביה (עם שתיהן יש לישראל הסכמי אזור סחר חופשי), צ'ילה ופרו. בגוש 200 מיליון צרכנים, תמ"ג משותף של מעל 3 טריליון $, הוא מכסה 35% מהתמ"ג של אמל"ט ומהווה מעל ל- 50% מהסחר של אמל"ט. היצוא הישראלי לפנמה עמד בשנת 2014 על כ- 25 מיליון דולרים והיבוא על כ- 3 מיליון דולרים.

השארת תגובה