עליית השמאל הקיצוני בדרום אירופה

בבחירות שהתקיימו ביוון בסוף השבוע האחרון ניצחה מפלגת השמאל הקיצוני "סיריזה" . אשר זכתה ב  129 מושבים מתוך 311. המפלגה הקימה קואליציה עם מפלגת הימין – (Syriza) "הימנים העצמאיים" לה 13 מושבים בפרלמנט. על אף השוני הרב בין המפלגות, שתיהן מתנגדות למדיניות הצנע שנכפתה על יוון במקביל לקבלת חבילות הסיוע, ודורשות לדון מחדש בתנאים של חבילות הסיוע (כולל מחיקה של חלק מהחובות).

הברית הזו שבין ימין קיצוני לשמאל קיצוני פופולרית מאד בשנים האחרונות ומדגישה כי המאבק בימנו אינו בין ימין ושמאל אלא בין מתונים וקיצוניים. אין הבדל כמעט בין מפלגות המרכז ומנגד מפלגות הקיצון מוכנות לגשר על פערים אידאולוגיים עצומים נגד הממסד.

חלק משמעותי מהחוב היווני הוא לבנק ECB (הבנק האירופאי המרכזי) ולכן תספורת של החוב היווני תבוא, בסופו של דבר, על חשבון משלמי המסים ביתר מדינות גוש האירו. באופן כללי, הבחירות האחרונות ממשיכות להציג את הקשר בין הפגיעה בכלכלה היוונית לבין הבחירה במפלגות קיצוניות על חשבונן של מפלגות מרכז, כאשר ככל שהפגיעה הכלכלית החריפה כך ירדה התמיכה במפלגות המרכז.

הקדמת הבחירות ביוון ותוצאותיהן הביאו לירידות משמעותיות בשוק ההון ביוון. כך, בתגובה להקדמת הבחירות בתחילת דצמבר, ירדה הבורסה היוונית בכ 13 אחוזים. בנוסף החל מיום שני ה24 בינואר, לאחר זכייתה של מפלגת סיריזה בשלטון, איבדה הבורסה -באתונה כ 10 אחוזים. ירידה זו התגברה ביום רביעי ה 48 בינואר בעיקר על רקע הודעת הממשלה החדשה שבכוונתה לנהל משא ומתן על הסדר החוב שנקבע, ועל ביטול מספר צעדי צנע (כולל ביטול של הפרטות מתוכננות בחברת החשמל ובנמל פיראוס). במסגרת זו, נרשמה בשבוע החולף ירידה חדה במדדי מניות הבנקים (כ 21 אחוזים), על רקע -החשש מ"ריצה על הבנקים", כאשר בשבוע החולף נרשם היקף גבוה של משיכת פיקדונות מבנקים יווניים.

בנוסף לכל זאת, שר האוצר היווני הודיע ביום שישי (בפגישה עם ראש קבוצת שרי האוצר של הגוש) כי ממשלתו לא תשתף פעולה עם נציגי הטרויקה וכי הממשלה לא מעוניינת בהעברה הקרובה של חבילת הסיוע. עוד אמר כי הממשלה החדשה מעוניינת לבחון מחדש את כל תכנית הסיוע והתנאים הנלווים לה. בלא הסיוע ייתכן כי הממשל והבנקים היווניים יישארו ללא מזומנים.

תוצאות הבחירות מעלות מספר חששות, כשהמרכזיות שבהן הן פרישה של יוון מגוש האירו . בחירה במפלגות קיצוניות המתנגדות לצעדי הצנע במדינות נוספות, ובהן מפלגת השמאל "פודמוס" בספרד. הבחירות בספרד צפויות להתקיים בסוף השנה, כאשר כיום זוכה "פודמוס" לתמיכה של למעלה מ 31 אחוזים, מה שמציב אותה כמפלגה הגדולה בספרד בבחירות הקרובות.

תגובה אחת

  1. nachum הגב

    ניצחונה של סיריזה ירעיד את השווקים הפיננסיים באירופה ויעורר —חששות כבדים— בלב

השארת תגובה