ישראל חתמה הסכם עם הבנק העולמי בתחום התקשורת וטכנולוגית המידע

הסכם ראשון מסוגו עם הבנק העולמי – בתחום התקשורת וטכנולוגית המידע לסיוע בקידום חדשנות טכנולוגית במדינות מתפתחות  – נחתם בסוף השבוע האחרון בוושינגטון. מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה חתם בשבוע שעבר על הסכם עם מחלקת ה-ICT   (תקשורת וטכנולוגיות מידע) של הבנק העולמי. הפעילות במסגרת ההסכם תכלול שיתוף של בכירים מהבנק העולמי ונציגי מדינות מתפתחות בניסיון הישראלי הנרחב בתחום ה-ICT , הכשרת מקבלי החלטות בישראל, מימון ישראלי לסיוע טכני בתחום הסייבר ופרסום המומחיות הישראלית בדוח מרכזי של הבנק. משרד הכלכלה יעמיד לצורך שיתוף הפעולה תקציב של כשני מיליון ₪.
בשנים האחרונות פעלה הנספחות המסחרית של משרד הכלכלה בוושינגטון אל מול מחלקת ה-ICT  של הבנק העולמי במטרה לחלוק את הניסיון, הטכנולוגיה והחדשנות של התעשייה הישראלית בתחום עם המדינות המתפתחות הלוות מהבנק.  ההסכם שהתגבש בחודשים האחרונים הוא תוצר של עבודה מתמשכת זו. פעילות זאת נעשתה בהנחיית מערך כלי סיוע לתעשייה במינהל סחר חוץ. לצורך יישום הסכם זה, משרד הכלכלה יעמיד סכום של כשני מליון ש"ח. הפעילויות תחת ההסכם כוללות משלחות של בכירים מהבנק העולמי ונציגים של מדינות מתפתחות לארץ לטובת הדרכת המשתתפים בניסיונה של ישראל בסוגיות מדיניות ושיתופם ביכולות הישראלית בתחום ה-ICT. במסגרת ההסכם צפויות להגיע שלוש משלחות  לישראל בשנתיים הקרובות: משלחת בתחום ה-ICT  ומים, משלחת ICT  וחקלאות ומשלחת בתחום הסייבר. כמו כן, ההסכם כולל מימון ישראלי לסיוע טכני בתחום הסייבר, הבאת פאנל מומחים מהבנק לארץ בתחום ה-ICT  ופרק אודות החדשנות הישראלית בסקטור ה-ICT בפרסום מוביל של הבנק העולמי.
נפתלי בנט, שר הכלכלה:  "מדינת ישראל היא מדינה מובילה בתחום ה-IT , סייבר ובממשק הטכנולוגי של תחום ה- IT  עם סקטור המים והחקלאות. כמדינה שעד סוף שנות ה-70 קיבלה סיוע מהבנק העולמי, אנחנו גאים להצטרף למדינות התורמות לבנק ולחלוק את המומחיות והחדשנות הישראלית עם הבנק העולמי ועם העולם המתפתח. ההסכם יאפשר למדינות המתפתחות להיחשף ליכולות הטכנולוגיות הישראליות."
אוהד כהן, מנהל מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה: "חתימה על הסכם זה היא צעד חשוב בשיתוף הפעולה עם הבנק העולמי, והוא מצטרף לשורה של כלים נוספים אשר מפעיל מינהל סחר חוץ לתמיכה בפעילות בעולם המתפתח. באמצעות כלים מהסוג הזה אנו מקווים להגביר את חשיפת הטכנולוגיות הישראליות בעולם ואנו שמחים על שיתוף הפעולה הפורה עם הבנק שהוביל להסכם זה."
 מנהל היחידה הגלובלית של הבנק העולמי בתחום ה- ICT והתחבורה, מר פייר גויסלין-  "לבנק העולמי יש עניין רב להציג ללקוחותיו מומחיות וידע מהעולם. ישראל הינה מדינה מובילה בטכנולוגיות המידע ויישומם בתחומי החקלאות, מים והסייבר. אנו שמחים מאוד שישראל בחרה את סקטור ה-ICT  לטובת לשיתוף פעולה עם הבנק."
הבנק העולמי הוא גוף מולטי- לטראלי המספק הלוואות למדינות המתפתחות למטרות פיתוח ומלחמה בעוני. בשנת 2013, הבנק השקיע בפרויקטים שהיקפם עמד על כ-56 מליארד דולר. היקף הפרויקטים בהם מעורבת יחידת ה-ICT גדל מסכום של 500 מליון דולר בשנת 2006 ל-1.7 מליארד דולר בשנת 2014. מדינת ישראל חברה בבנק העולמי משנת 1954, ומחזיקה ב- 0.32% מניות בבנק. ישראל מיוצגת בדירקטוריון הבנק על ידי נציג בנק ישראל. הלוואה האחרונה ניתנה לישראל על ידי הבנק בשנת 1975.

השארת תגובה