משמרות המהפכה האיראניים כארגון פשע חובק עולם

משמרות המהפכה האיראניים מעורבים באופן משמעותי בסחר הסמים הבינלאומי, בין אם באופן ישיר ובין אם באמצעות סוכנים. מעורבות זו מעניקה לארגון גישה למקורות מימון עוקפי סנקציות ולפלטפורמות אופרטיביות מתוחכמות, והיא תומכת בפעילותם החתרנית נגד המערב, כל עולה ממאמר של המכון למחקרי בטחון לאומי.

אין זו הפעם הראשונה בה נחשף קשר בין ארגון טרור שמבקש להצטייר כארגון פוליטי לבין ארגוני פשיעה שהוא במהותו ארגון כלכלי. קשרים בין טרור ובין פשע קיימים כמעט מעצם הגדרת שני סוגים של ארגונים אלו כארגונים הפועלים מחוץ לחוק המקומי או הבין לאומי. החמ"ס עשה הון בגדה המערבית בסוף שנות התשעים מזיוף מותגים בתחום הביגוד והמוסיקה (העתקת תקליטורים) רשתות של מבריחים שבמקורן הבריחו סמים משמשות להברחת נשק ואנשים. פיראטים בים סין הדרומי עברו משוד ימי להענקת תשתית לארוני טרור המאיימים על נתיבי הסחר הבין לאומיים. גם ארגונים מדינתיים יותר כמו הטליבאן באפגניסטאן עסקו במקביל ביצור ויצוא של סמים לצד עידוד טרור מבין המדרש של אל קעידה. המדינה הלא מוכרת של טראנס-נסטריה במזרח מולדובה נחשבת לאחת מתחנות הסחר הלא חוקי בנשק הגדולות בעולם.

ובחזרה לאיראן, מבחינת יריבותיה וביניהן ישראל — החיבור בין ארגון גלובלי, מתוחכם ונחוש כמו משמרות המהפכה לבין עולם הפשע המאורגן מהווה תופעה, שבהיעדר תשומת לב וטיפול נכון עלולות להיות לה השלכות אסטרטגיות משמעותיות. מאמר של המכון למחקרי ביטחון לאומי מבקש להציג את הקשר בין ארגון משמרות המהפכה לבין סחר הסמים הבינלאומי, אשר אינו זוכה לתשומת לב רבה בשיח הביטחוני־מערבי, אך עם זאת, עדויות והתפתחויות מהשנים האחרונות מחייבות הסתכלות וניתוח מעמיקים של התופעה ומשמעויותיה.

למאמר המלא

תגובה אחת

השארת תגובה