עובד הקונסוליה הצרפתית בישראל ניצל את מעמדו הדיפלומטי להברחת מוצרים לישראל

מטילי זהב סמארטפונים טבק וכ- 2 מליון דולר בהמחאות נתפסו ברכב  בו נהג עובד הקונסוליה הצרפתית במעבר הגבול אלנבי. העובד נחקר וגורש מישראל מבלי שנישפט.
​ריח חריף של טבק שעלה מרכב בעל לוחיות קונסולאריות שהגיע אתמול  ( יום ג' ) אחר הצהריים מירדן דרך מעבר הגבול אלנבי משך את תשומת ליבו של בודק רשות שדות התעופה שקיבל את פניו בכניסתו למתחם מעבר הגבול. המסמכים שהציג הנהג פטרו אותו אמנם  מבדיקה ביטחונית אך משהופנה, בהתאם לנוהל, להמשך תהליך שחרורו במכס, הסב הבודק את תשומת ליבם של המוכסים לריח הטבק.
הנוסע הציג בפניי המוכסים מסמכים לפיהם הוא עובד הקונסוליה הצרפתית בירושלים והרכב הוא בשירות הקונסוליה והשיב בשלילה על השאלה האם יש לו טובין החייבים בהצהרה אך סירב בתוקף לאפשר בדיקה של הרכב מתוך טענה לחסינות דיפלומטית ואף ביקש לשוב לירדן.
עובדי יחידת המעברים של המכס, יצרו קשר עם משרד החוץ לבדיקת מעמדו  והאם הוא אכן חסין בפני בדיקה מכסית תוך הצגת החשדות. למרות שהסתבר שאכן הרכב זכאי לחסינות ולאור הנסיבות, התבקש משרד החוץ  על ידי המכס לפנות לקונסוליה ולקבל את אישורה לביצוע בדיקה וזו אכן נתנה את הסכמתה העקרונית והורתה לנוסע לאפשר את הבדיקה.   בפתיחת הרכב נתגלו לעיני המוכסים 80 מטילי זהב, 200 יחידות אונקיות זהב ותכשיטי זהב סה"כ  במשקל כולל של 152 ק"ג.  עוד נמצאו 799 סמרטפונים מסוגים שונים, טבק לנרגילה במשקל 500 ק"ג, המחאות בנקאיות בערך של כ 1.9  מיליון דולר , חלקי חילוף לרכב ופריטים נוספים.
לאור חומרת הממצאים הוחלט לדרישת המכס, בהתייעצות עם משרד החוץ,  כי למרות מעמדו   יש מקום לפתוח בחקירה פלילית.  הנוסע המשמש כנהג בקונסוליה נחקר במהלך הלילה משרדי יחידת החקירות של המכס ומע"מ בירושלים בחקירתו הודה החשוד בעבירות המיוחסות ושיתף פעולה עם החוקרים  ולאחר השלמת החקירה גורש לפנות הצהרים בטיסה לארצו.
ואני אומר שעל פי החוק הבין לאומי לא עומדת לעובד זה חסינות דיפלומטית, השגרירות הצרפתית גם לא הייתה דורשת חסינות כזו מכיוון שהדבר האחרון שהם רוצים הינו פגיעה בשמם הטוב ושיהיה חשש כי הדברים נעשו בידיעת הצוות הבכיר בשגרירות – מן הדין היה לשפוט אותו ושישלם ען פשעו.

תגובה אחת

  1. nachum הגב

    פגיעה בשמם הטוב? הדברים נעשו בידיעת הצוות הבכיר בשגרירות!

השארת תגובה