אז מה היה לנו השבוע? מפגש של מלכות, פגיעה בריבונות, ציטוט השבוע

א. מפגש די נדיר התקיים השבוע במימי מפרץ סדני בין המלכה אליזבת ובין המלכה מרי השניה, לא הכוונה אינה למלכות עם כתר והכל אלה לצמד אוניות הנוסעים (קרוז) הגדולות העולם. לקראת המפגש שונות הסדרי התנועה בעיר שנערכה לקלוט את אלפי התיירים שעל סיפונהן.

בתמונה האוניות בתמרוני גישה לרציף (מתוך העיתון SMH), קפטין קוק הגיע לאזור בתנאים פחות טובים.

ב. ציטוט השבוע שייך ללא ספק לאתרו של האנרכיסט האוסטרלי ג'וליאן אסנג' ויקיליקס, שהגיב על החלטת השופט הבריטי כי הוא בר הסגרה לשבדיה  במילים "הפרשה כולה היא לא יותר מאשר מזימה פוליטית…"  כאילו דא? במה בדיוק עוסק האתר הזה שלך מזה שנים אם לא בזה בדיוק?

ג. הויכוח הציבורי שעוררו אנשי תנועת זו ארצנו כאשר הציגו את מערך התרומות לארגוני השמאל הישראליים וטענו לכאורה למימון חלקי ועקיף של ארגונים אלו על ידי מדינות אויב כולל איראן (לצפייה במצגת לחצו כאן) כבר גרר הצעת חקירה של ארגוני השמאל הישראלים וחוק לחשיפת מקורות מימון של ארגונים לא ממשלתיים. תגובת הארגוני החברתיים שרובם ככולם נמנים על השמאל הישראלי הייתה התהדרות בתרומות מארצות האיחוד האירופאי ובעיקר ארבעת המממנות הגדולות: שבדיה, שוויץ, דנמרק והולנד.

אני חייב להגיד שבאופן אישי אני מאד מזדהה עם הרבה מפעילויות הארגונים החברתיים הללו אולם בנושא קבלת מימון ממדינות זרות יש מישום פגיעה בריבונות הישראלית ועלהם לסרב או לפחות להגביל קבלת תרומות אלו (למרות הקושי שבדבר והמחסור במימון שהוא מצב כרוני בארגונים מסוג זה).

למה זו פגיעה בריבונות הישראלית? משום שמדינות אחרות משפיעות באופן ישיר על השיח הפוליטי הדמוקרטי שלנו (כן הוא מאד דמוקרטי) על ידי מימון של צד מאוד מסויים של הקשת הפוליטית ובכך מנסים להשפיע על דעת הקהל הישראלית – זה דבר שאינו מקובל לחלוטין בעולם הדיפלומטיה הבין לאומית.

אני גר באוסטרליה, האם מישהו חושב שאוסטרליה תסכים כי ממשלה זרה בעלת עניין (לדוגמא ממשלת אינדונזיה או סרילנקה)  תממן ארגון עצמאי שיבדוק ויבקר את מדיניות ההגירה האוסטרלית ואת הנעשה בתחנת ההגירה האוסטרלית שהוקמה באיי חג המולד (קריסמס אילנד)?

אוסטרליה היא דמוקרטיה מלאה ולא שאסור לבקר את הממשלה או שאסור לבדוק את מדיניות ההגירה שלה, ההפך, אבל מימון החקירה מגופים בעל עניין כגון (לצורך דוגמא פרובוקטיבית בלבד) אינדונזיה שיש לה עניין רב בנושא עקב מעבר סירות הפליטים במימיה או סרילנקה עקב מעורבות גבוהה של מבריחי גבולות סרילנקיים בהגירה הלא חוקית לאוסטרליה – יתפס בפגיעה בענייניה הפנימיים של אוסטרליה.

האם אתם מדמינים כי ארה"ב  תסכים למימון ארגון עצמאי אמריקאי לדוגמא על ידי ממשלת סין שיבדוק את מצב זכויות האדם בארה"ב על רקע 'האקט הדמוקרטי' שהוכרז לאחר מתקפת הטרור של 11.9?  ואף אחד לא יכול לטעון כי ארה"ב אינה דמוקרטית.

מדוע אנו נזעקים לשמע תרומות של אנשי עסקים למפלגות פוליטיות ולא נזעקים מתרומות של מדינות זרות לארגונים המבקרים את לב הפוליטיקה הישראלית? הכל פוליטיקה במזרח התיכון, גם נושאים שלכאורה אינן קשורים כגון חינוך? (מכללת אריאל, סיורי תלמידים לחברון), תרבות? (חרם אומנים על אריאל, אריאל כבר אמרנו), תחבורה? (443) – הכל פוליטיקה וגם תמיכה פיננסית במוסדות מחקר ובארגונים חברתיים היא פוליטיקה.

שקיפות היא המפתח למדיניות ממשלתית נכונה בימנו, שקיפות תחשוף את המיליונרים היהודים הלאומנים שלא מתגוררים בארץ אך ממנים פרובוקציות של ארגוני ימין קיצוני שעולות בחיי חילי צהל בעוד ילדהם יושבים לבטח בבתי ספר פרטיים בח"ול  וגם את הכסף ששופכים האירפאים הצדקנים והצבועים כדי למצוא כל דרך להכפיש את המוניטין הבין לאומי של ישראל ולאסור ולהגביל את ידיו של צה"ל מבחינה משפטית כדי לחזק את הצד הערבי, (כי מי שחושב שהם עושים זאת רק בשם הערכים האוניברסלים של זכויות אדם הוא נאיבי וצריך להתעורר).

יש להחיל את עקרונות חוק מימון מפלגות גם על ארגונים לא ממשלתיים בעלי זיקה פוליטית ולחייב אותם לגילוי מלא של מקורות התקציב, הגבלת (בסכום) של גובה התרומה והגבלת (באחוזים) את התלות בתורמים בודדים. וגם איתות קטן לכמה שגרירים אירופאים בארץ כי הם עברו את הגבול – לא יזיק. אני מכיר היטב את הדינמיקה שלהם – הם יקחו את זה ברצינות.

3 תגובות

 1. חגית גולדקלנג הגב

  פנחס בלקני הוא אבא שלי.
  נלחםם במלחמת השחרור בעיר העתיקה בירושלים, נפל בשבי הירדני, ושחזר גיע לנתניה הקים את התיכון הדתי "בר אילן" ,שהיה אחד התיכונים הדתיים הגדולים בארץ.
  הניח את היסודות לחינך הדתי בעיר.
  הגאוה היא באמת גקדולה.

  • אורי שיוביץ הגב

   פנחס הוא גם הדוד שלי. חיפשתי את הרחוב במפות של גוגל ולא מצאתי. איפה נמצא הרחוב בנתניה?

 2. udigonen הגב

  חגית – תודה רבה על התגובה והפרטים – גאווה לכולם!

השארת תגובה