פוסט הטריוויה של מבשלות הבירה האוסטרליות

הבדיחה בחוגים הישראליים והיהודים באוסטרליה שואלת כיצד יודעים אם מארגן האירוע החברתי שאליו הוזמנת הוא יהודי או אוסטרלי (לשון נקיה לנוצרי לבן ממוצא בריטי)? והתשובה היא: על פי היחס שבין המזון למשקאות. אם יש יותר אוכל ממשקה זהו אירוע יהודי ואם יש יותר אלכוהול מאוכל – זהו אירוע אוסטרלי.

לא צריך ליפול מהכיסא מרוב צחוק, בתור בדיחה זה די גרוע, אבל כמו כל בדיחה יש בה הרבה מהאמת. האוסטרלים שותים, והרבה. על פי מיטב המסורת הבריטית הפאב הוא מוסד מפואר בעל מקום חשוב בסדר היום של האוסטרלי הממוצע, וגם לבקבוקי הבירה הנלגמים בעמידה ליד הברבקיו או בשם החיבה האוסטרלי שלו ה'ברבי' (כן כמו הבובה) מקום חשוב בכל ארוחה משפחתית של סוף שבוע.

ביקשו ממני יותר מפעם אחת לכתוב משהו על הבירות באוסטרליה, כדי לכסות את הנושא הזה צריך ספר עב כרס ולא פוסט, פוסט שהוא חסר סיכוי מלחתחילה, אבל ננסה … בחרתי בפורמט של ראשי פרקים.

הרומן שבין האוסטרלי לבקבוק הבירה שלו החל כצפוי עם הגעת ספינות האסירים הראשונות מבריטניה ליבשת החדשה, אסיר בשם גי'מס סקוייר www.jamessquire.com.au שנשפט במולדת על גניבה כנראה לא למד את הלקח ואחד ממעשיו הראשונים עם הגעתו למושבה החדשה בסדני היא לגנוב שעורה מהמחסן הממשלתי ששימשה אותו עוד באותו היום לזיקוק בירה תוצרת בית. כמו כל דבר ביבשת העסק פרח והמבשלה קיימת ומשגשגת עד היום כאשר סיפור הגניבה מתנוסס בגאון על כל פחית ופחית, בין השאר זהו מותג הבירה המחולק לנוסעי חברת התעופה האוסטרלית הלאומית קוואנטס – עניין של גאווה מקומית.

האוסטרלים גם המציאו את 'פקק הבירה המסתובב'. דבר שראיתי רק כאן. הפקק נראה כמו אותם פקקי לחץ שאנו מכירים מבקבוקי הבירה בכל מקום אחר, אבל למעשה זהו פקק מסתובב בהברגה כך שאין צורך בפותחן כדי לפתוח את הבקבוק – עושים זאת בהברגה כמו בקבוק משקה תוסס. יש אגדה מקומית הגורסת שזה גם כדי לסגור את הבקבוק במקרה שלא סיימת לשתות את תכולתו אבל לדעתי זה כל כך בלתי סביר שאוסטרלי לא יסיים את הבירה שלו כך שכנראה זו כנראה אכן אגדה.

טסמניה היא אי לא כל כך קטן בדרום אוסטרליה, שטחו בערך פי שלוש ממדינת ישראל ומספר תושביו סביב חצי מליון. כפי שניתן להבין לא צפוף מדי בטסמניה ומאחר שאין יותר מדי נושאים לריב עלהם מצאו תושבי האי נושא להיות חלוקים עליו – הבירה. ממש כמו בסיפור על תושבי האי ליליפוט אליו הגיע גוליבר במסעותיו שהיו חלוקים באיזה צד לפצח את הביצה הקשה (הצד הרחב של הביצה או צידה הצר) נטושה מלחמת חורמה בטסמניה בין תושבי החצי הדרומי מקום מושבה של מבשלת קסקייד (Cascade) לבין צידה הצפוני מקום מושבה של מבשלת בואגס (Boags).

בעוד שמבשלת בואגס הצליחה לפרוץ לשוק האוסטרלי הכללי (לדעתי בירת הפריום שלה היא אחת מהטובות ששתיתי אי פעם בחיי!), נשארה מבשלת קסקייד בנישה של 'למביני עניין'. קו אחד של המבשלה נקרא 'בירת הגיבורים', כמובן שניסיתי – עם כזה שם איך אפשר שלא לנסות –  מעולה. הסיפור הוא על שריפה שפרצה במבשלה אי שם בסוף המאה ה19, בעוד שכל העובדים נסו להציל את נפשם עובד אחד חירף את חייו כדי להציל את הסוסים שהיו רתומים באורוות המבשלה. לאות תודה על שהציל את הסוסים השיק בעל המבשלה מותג בירה על שם אותו עובד – 'בירת הגיבורים' ואני חשבתי שאות העובד המצטיין על קיר המשרד זה כבוד. בקבוקי הבירה של קסקייד מעוצבים עם אלמנטים של הנמר הטסמני, בעל חיים שהוכחד זה מכבר (ולא להתבלבל עם השד הטסמני, יצור שעדיין איתנו אך בסכנת הכחדה).

 

בתערוכות מסחריות תמיד מחלקים המציגים מזכרות קטנות, המתנה הנפוצה באוסטרליה היא  שרוול תרמי קטן לבקבוק בירה עם הדפסת לוגו החברה – הכי שימושי.

גם יינות מפוארים יש כמובן באוסטרליה, מעל אלף יקבי בוטיק נהדרים ועפיצים – אבל זה אינו נושאו של הפוסט הזה. אני כותב הפעם על העם הקשוח החי במדבריות ובבוש (שמה של הערבה האוסטרלית), שכל היום חופרים ומפוצצים תחת האדמה במכרות הנחושת ובערב יושבים עם שאר הכורים סביב מדורה מאולתרת בתוך חצי חבית ושוטפים את הגרון באיזו בירה צוננת – זה הנושא של הפוסט הזה.
אז למעשה הכורים כבר לא חופרים עם מקושים, עושה זאת טרקטור הידראולי מופעל מרחוק, והם גם לא יושבים בערב סביב מדורה בבוש- הם יושבים ביחידות דיור ניידות וממוזגות עם חשמל מים חמים וטלביזיה בלווין -אבל הבירה עדין נלגמת. למרות איסור חד משמעי של חברות הכרייה על צריכת אלכוהול במתקני הכרייה מוברחים ליטרים רבים של המשקה לאתרים ובכל שנה מפוטרים עשרות עובדים עקב שתיית אלכוהול במכרות.

 

כמה חודשים לאחר שהגעתי לאוסטרליה החלטנו להזמין כמה זוגות אוסטרליים שהכרנו לערב שישי של בירה ונישנושים. קניתי ארגז של בירה שטעמתי בפאב ומאד אהבתי – טעם עדין אך איכותי – וגם ראיתי שהיא נמכרת היטב  השם היה  Pure Blonde האורחים החליפו כמה מבטים והסבירו לי שהם סולחים הפעם לאור העובדה שאני חדש באוסטרליה אבל זו בירה של "נשים". שום גבר שמכבד עצמו לא ישתה אותה בפומבי, בקיצור את הפאדיחה שלי עשיתי…(לא שתו אתם חושבים? – אחרי שהבינו שזה מה שיש גמרו את כל הארגז).

התאחדות הספורט המוטורי באוסטרליה המפעילה את מרוצי המכוניות V8 הודיעה כי היא מגבילה את כמות הבירה שהצופים מורשים להכניס ליציעי המרוצים. מדובר באירועים האורכים כמה שעות ונערכים כמו הפנינג משפחתי של פיקניק עם אוכל והכל. ההתאחדות הודיעה שהכמות המקסימלית למבוגר לאירוע של חצי יום היא "רק"  תיבה – 24 בקבוקים (case pack). חישוב מהיר מצביע על קצב של בקבוק בירה בעשר דקות. עם זאת הודיע ההתאחדות על "הנחה" בהוראות ובמידה ומדובר על בירה לייט (פחות מ 2.5% אלכוהול) מותר להכניס 36 בקבוקים למבוגר לאירוע, את החישוב הזה אני משאיר לקוראים.

ולסיכום עוד לא טעמתי את כל עשרות המותגים המסחריים של בירות באוסטרליה (אני עובד על זה) שתי הבירות הטובות ביותר בעיני (על טעם וריח אין להתווכח כמובן) הן קסקייד פרימיום וקראון מוזהב

 

לחיים

 הבירה הנפוצה ביותר באוסטרליה היא Victoria Botter או בקיצור VB

3 תגובות

 1. יעל הגב

  ואפילו לא סיפרת על ה-cool room במרכולים ועל אופן קניית הבירה במרכולים, או שרק לי זה נראה יוצא דופן?!….ועל זה שאי אפשר לקנות בקבוק בירה בודד בשום דרך בחנות, ולא בפאב, כנראה שרק לי זה נראה בעייתי…..

 2. udi gonen הגב

  הי יעל ותודה על ההערות, אכן צריך ספר עב כרס….
  בנושא קניות הנקודה הכי איזוטרית לדעתי זה ה"צופציקים" הקטנים האדומים הללו על עגלת הקניות בסופרמרקט כדי לשים ארגזים, נרחיב בפעם הבאה

 3. יעל ר. הגב

  ויש גם את פסטיבל הבירה המפורסם בדארווין, שבמרכזו תחרות שייט ענקית, כאשר כלי השייט חייבים להיבנות אך ורק מפחיות בירה – ובאופן לא מפתיע, חלקם לא מגיעים רחוק…
  http://en.wikipedia.org/wiki/Darwin_Beer_Can_Regatta

השארת תגובה