מחקר: מחיר הפיראטיות הימית לכלכלה הגלובלית – 12 מיליארד דולר

עיתון הסחר והלוגיסטיקה המוביל ' המטען' מפרסם מחקר בדבר עלות הפירטיות הימית לכלכלה.

פעילותם של הפיראטים הסומלים באוקיאנוס ההודי, הביאה לעליית דמי ההובלה הימית והיא גורמת לנזק שבין 7 ל-12 מיליארד דולר בשנה. כך עולה ממחקר שערך ארגון OEF One Earth Future האמריקאי, המעודד ניהול בינלאומי של סוגיות גלובליות.

הפיראטים, חמושים בקלצ´ניקוב בלבד, הצליחו לחטוף מיכליות נפט, אניות מטען וספינות יוקרה. בחישוב הנזק הכספי נכללים תשלום דמי כופר, העלאת דמי ביטוח המטענים, הסטת נתיב האניות מהמסלולים המסוכנים, השקעה בליווי צבאי לכלי השיוט והגדלת התקציבים של ארגונים המיועדים להילחם בתופעה. ארה"ב, האיחוד האירופי, סין, הודו, רוסיה ויפן הקדישו עד כה משאבים לא מבוטלים מתקציב הביטחון שלהן למגר את הפיראטים, אך בהצלחה מוגבלת בלבד.

95% מהנזק הכספי של שודדי ים ברחבי העולם מיוחס לפיראטים הסומליים, לפי המחקר. הגל הנוכחי של הפעילות העבריינית החל ב-2005 מול חופי סומליה, ומאז שכללו הפיראטים את דרכי הפעולה, ואף אזרו אומץ לתקוף כלי שיט גדולים, כמו מיכליות נפט, ועוד בלב ים. אזורים אחרים בעולם הנחשבים למסוכנים למעבר ימי הם מפרץ גינאה, מיצר מלאקה (בין חצי האי המלאי לבין האי סומטרה שבאינדונזיה) ומול חופי ניגריה.

לפי OEF נרשמו 1,600 מעשי פיראטיות מאז 2006, כשבאירועים נהרגו 54 בני אדם. מנהלי המחקר מציינים כי הבעיה העיקרית היא שכל קורבנות התופעה מתייחסים לסימפטומים, כלומר למעשים עצמם, ולא עושים דבר בכדי למגר את התופעה אחת ולתמיד. חלקם גם מסכימים לתנאי הסחיטה של השודדים, ומזמינים עקב כך התקפות נוספות. דמי הכופר שדורשים הפיראטים הסומאלים זינק באורח פלאים בתקופה האחרונה. כך למשל חברה מדרום קוריאה נאלצה לשלם 9.5 מיליון דולר בנובמבר האחרון בכדי לשחרר מיכלית נפט מידם של השודדים, לעומת 7.5 מיליון דולר ששולמו עבור סופרטאנקר יווני בינואר 2010, שהכיל נפט בשווי של 162 מיליון דולר, ושהיה בדרכו לחופי ארה"ב. הכופר הממוצע בשנה האחרונה עמד על 5.4 מיליון דולר, לעומת 3.4 מיליון דולר ב-2009 ו-150 אלף דולר ב-2005. בשנתיים האחרונות הגיעו דמי הכופר המצטברים ל-245 מיליון דולר.

הנתונים מראים ש-10% מהאניות בעולם שינו את מסלולן כדי להימנע מהיתקלות עם הפיראטים. הנפגעת הראשית מכך היא מצרים, שהפסידה ב-2010 20% מהכנסות המעבר בתעלת סואץ.

2 תגובות

  1. רני הגב

    שלום
    הנכתב כאן הגון ישר ואמיתי במסקנותיו אך אינו מדוייק.
    הפירטים אינם מצויידים בקלצניקוב בלבד. לרובם יש גם נשק קל ובינוני נוסף, טילים RPG נגד שיריון ולחלקם מקלעים. גם כלי השייט שלהם מורכבים, בחלקם, מציים שלמים -אוניות אם לשייט מרחקים מצויידות אלקטרונית בצורה מושלמת, היושבות כפרזיטים על רשתות הקשר והמידע העולמיים, ומסירות פשיטה. חוזקם והשפעתם גדלים משום היותם חלק ממערכת, ברור היום שיש להם משת"פים בכל הרמות כנראה גם על כלי שייט בודאי בנמלי המוצא ובמערכת הבנקאות הבין לאומית. אבל עיקר הצלחתם נובעת מארגוני זכויות האדם ומשיח הזכויות הבין לאומי הצדקנים היושבים בנוחיות בגופים אלו מגינים בהצלחה רבה על הפירטים שהיסטורית מעולם לא זכו להגנה כזו.ראוי לשים לב שעיקר הפגיעות בפירטים בא מציי מלחמה של מדינות שאינן מקפידות במיוחד על זכויות אדם. חלקן הגלוי של ארה"ב, אנגליה וציי נאטו בפגיעה פיזית בפירטים הסומיליים נמוך להפליא. פשוט מפחדים מעוכי דין וצדקנים צבועים.
    השיטה לעקירת הפירטים ידועה ומוכחת. פשוט, כבעבר הרחוק, פשיטה חופית ושריפת כל כלי השייט במעגני הפירטים. זה לא יעשה בצורה גלויה ומפורסמת כי הסיכון למנהלי המדינה והצי שיעשו זאת בהצקה בתקשורת בפרסומים על פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות גדול. מצד שני כאמור וכנכתב היטב הנזק נפרש על הכלכלה העולמית כולה. משום כך עיסוק זה ימשיך וייתכן שיגיע למקומות רחוקים ממערב האוקינוס ההודי ומזרח אפריקה ויש להתפשטות זו כבר סימנים.

השארת תגובה