השיטפונות בקווינסלנד אוסטרליה- המחיר הכלכלי

השיטפונות בשבועות האחרונים במדינת קוינסלנד הציפו שטח השווה בגודלו לשיטחן המשותף של צרפת וגרמניה. עשרות אנשים ניספו, עשרות אלפי בתים עסקים ומפעלים נפגעו, שטחים חקלאיים הוצפו ומכרות נסגרו. ההשפעה הכלכלית של האירוע הדרמטי הזה על כלכלת אוסטרליה בשנתיים הקרובות תהייה משמעותית. מדינת קוינסלנד מהווה 20% מהכלכלה האוסטרלית, וכ 60% מהאספקה העולמית של פחם מסוג קוק.
העלויות הישירות מהשיטפונות בחודש ינואר מוערכות בכ 20 מיליארד דולר והינן:

 1.  2.5 מיליארד דולר הפסד ביצוא מחצבים בעיקר עקב עיכובים ביצוא של מעל 15 מיליון טון של פחם.
 2.  1.6 מיליארד דולר ביצוא מוצרים חקלאיים (קנה סוכר, כותנה, ירקות ודגנים) השמדת יבולי החיטה מצטרפת ליבולים דלים בארה"ב ויבולים שהושמדו בשרפות הגדולות השנה ברוסיה.
 3.  20,000 בתים ועסקים נפגעו באופן משמעותי ועוד כמספר הזה נפגעו במידה פחותה.
 4.  פגיעה בתשתיות אזרחיות: גשרים, כבישים, צנרת מים, ביוב וגז, חשמל, מסילות ברזל ועוד. העלות המוערכת לשיקום התשתיות, המבנים והעסקים שנפגעו עומדת על כ 10 מיליארד דולר ותימשך עד סוף 2013.
 5.  ביטולים בתחום התיירות, במדינת קווינסלנד כמה מהאטרקציות המרכזיות בתחום התיירות ביבשת ובכלל זה מחסום השוניות הגדול.
 6.  אובדן ימי עבודה עקב השיטפונות וסגירת המרכז העסקי (CBD) של העיר בריזביין.
 7.  פגיעה בסדרי גודל של 0.6%-1% בתל"ג האוסטרלי בשנה הקרובה.

לפני מספר חודשים סיימה ממשלת קוינסלנד את הפרטת חברת הרכבות שלה באמצעות הנפקה בבורסה והצליחה לגייס בהנפקה כ 14 מיליארד דולר. נראה כי הסכום שיועד מלכתחילה להשקעה ארוכת טווח ישמש ברובו לשיקום נזקי השיטפונות.

ההשפעות המוניטריות של עלויות השיקום על כלכלת אוסטרליה כוללת:

 • כלכלת אוסטרליה כמעט ולא נפגעה במשבר הפיננסי העולמי. חלק מהסיבות נעוץ בחבילת הסיוע הנדיבה של ממשלת אוסטרליה לתימרוץ סקטורים נבחרים בכלכלה. חבילת הסיוע מומנה בעזרת גירעון ממשלתי. לפיכך עלות שיקום נזקי השיטפונות מטילה עומס נוסף על התקציב הממשלתי הפדראלי הגירעוני ממלא.
 • אוסטרליה הכריזה על מענק ממשלתי חודשי בסך 1,000 לחודש למבוגר ו 400 דולר לילד לנפגעי השיטפונות. 75% מהעלויות יכוסו על ידי הממשלה הפדראלית ו 25% על ידי ממשלת קוינסלנד.
 •  הכלכלה קוינסלנד הייתה ערב השיטפונות בשיעור אבטלה נמוך של 5%, משמעות הדבר שיש מעט מאד כוח אדם לביצוע עבודות השיקום עיקר המחסור הורגש ערב השיטפונות בתחומי ההנדסה הבנייה והמחצבים וכמובן שהדרישה לעובדים לצרכי השיקום היא בדיוק בסקטורים אלו. משמעות הדבר עלייה במשכורת.
 •  הפגיעה בחקלאות צפויה לגרום להתייקרות של כ 5% בממוצע במחירי המזון.
 • הגירעון, עליית מחירי המזון והמחסור בכ"א צפויים לעורר לחצים אינפלציוניים ויתכן שיגרמו לעליית ריבית (אשר נחשבת לגבוהה בין כה וכה מבין המדינות המפותחות).

ולאותיות הקטנות של פוליסת הביטוח….

 מאות אלפי אוסטרלים הרכיבו משקפיים וישבו לקרוא (חלקם בפעם הראשונה) את האותיות הקטנות של פוליסת הביטוח שלהם. עבור חלקם היה זה ניסיון מר מאד – פוליסת הביטוח שלהם אינה מכסה שיטפונות.
מרבית פוליסות ביטוח המבנים והרכוש באוסטרליה מכסות 'נזקי מים' אולם ההגדרה של נזקי מים אינה כוללת 'שיטפונות' ויש צורך בהרחבה מיוחדת של פוליסת הביטוח כדי שתכלול שיטפונות.
הכוונה 'בנזקי מים' היא חדירת גשמים למבנה דרך התקרה, רטיבות, פיצוץ צינור במקלחת ולא שיטפונות מדקלמים דוברי חברות הביטוח שהפכו להיות האנשים השנואים ביותר באוסטרליה בשבוע האחרון. השיטפון היה של מים ולא של חול ולפיכך נזקיו הם 'נזקי מים' צועקים עשרות ארגוני נפגעי הביטוח שצצו כפיטריות לאחר הגשם (ועוד איזה גשם), לא משנה מה תהיה ההחלטה בבתי המשפט די ברור שהממשלה תצטרך להתערב בויכוח הזה ומעבר להחלטת בתי המשפט יהיה פיצוי ממשלתי (לפחות חלקי) גם למי שלא היה מבוטח.

לאחר השרפות בכרמל, הסערה בחופי ישראל וההצפות קוינסלנד אירועים בהם עלה נושא הביטוח מכל זווית אפשרית – המלצתי גשו וקיראו את האותיות הקטנות בפוליסת הביטוח שלכם!

ולסיום מצגת מרשימה של תמונות מהאויר של אתרים שונים בבריזבין לפני ואחרי השיטפון

7 תגובות

 1. אזרח. הגב

  מה פתאום הממשלה האוסטרלית מתערבת ,ונותנת חבילות סיוע למגזרים השונים על חשבון הנתינים האוסטרלים? מה זה? קומוניזם?
  איני נתין אוסטרלי.אבל אם הייתי, הייתי מתנגד בכל כוחי לא לתת סנט ממשלתי אחד לכיסוי השטפונות,לפיצויים, וכד'. יש לתת למגזר הפרטי לשקם את המצב.

 2. הלה, סידני, אוסטרליה הגב

  השם ישמור, אזרח, אתה ממש דביל!
  קומוניזם לא בהכרח אומר עוני. אוסטרליה מדינה עשירה, אפילו מאוד, ועל כן יכולה להרשות לעצמה להיות סוציאליסטית ולחלק כסף כשצריך למי שצריך. יתרה מזו, האוסטרלים אינם סומכים על איש אלא על עצמם. אנשים עלו עם מטאטא, דלי ומגב לטיסה לבריסביין וחזרו באותו יום רק כדי לעזור.
  בדיוק כשם שכשפורצת מלחמה תפקידה של הממשלה לפצות את האזרחים על הנזקים שנגרמו, כנ"ל כשיש נזקים של אסונות טבע. ומדובר כאן באסון הגדול ביותר במאה השנים האחרונות.
  למגזר הפרטי לא משתלם להקים סכר להגן על העיר בריסביין – רק לממשלה משתלם לעשות זאת, ולכן הדבר נעשה לאחר השטפונות של 1974. ככה זה בחיים: שירותי חירום והצלה לעולם יהיו בבעלות ממשלתית.

  • udigonen הגב

   הילה- אל תיקחי את 'האזרח' ברצינות רבה מדי, ציני מקצועי וקיצוני הרואה את העולם בשחור ולבן. יש לי ולו רומן תגובות ארוך.

  • אזרח. הגב

   הממשלה אינה יודעת לנהל.זאת יאמר לך אפילו בעל הבלוג. ואין זה נכון ששירותי חירום והצלה לעולם יהיו בבעלות ממשלתית.
   בישראל,למשל,הופרטו שירותי הכיבוי מהאוויר,לידי חברת כים – ניר ותלם.
   רבים מהשירותים שאמור לספק פיקוד העורף ,הופרטו.

   בארה"ב הפריטו את שירותי הכבאות במקומות רבים,ועוד ועוד.

   http://www.youtube.com/watch?v=PwJrPa8Ps7A

   Laissez Fire: TN Firefighters Watch Home Burn To The Ground Because Homeowner Forgot To Pay

 3. יעל הגב

  תודה על ריכוז הנתונים וההשקעה, באמת תהיתי לגבי המספרים בעקבות האסון הזה, ואני משערת שהם עוד ישתנו קמעה במהלך הזמן.

 4. ועכשיו הציקלון ‘יאזי’ « אוסטרליה – יחב"ל על הזמן הגב

  […] ממשלת אוסטרליה הכריזה בשבוע האחרון על הטלת מס מיוחד לכיסוי נזקי השיטפונות קוינסלנד, נראה שבשבוע הקרוב נראה עוד נזקים רבים במדינה גם מהציקלון יאזי. לקריאה נוספת על השיטפונות במדינת קוינסלנד כאן ועל המחיר הכלכלי של השיטפונות ניתן לקרוא כאן. […]

 5. ועכשיו הציקלון ‘יאזי’ « גלובלי הגב

  […] ממשלת אוסטרליה הכריזה בשבוע האחרון על הטלת מס מיוחד לכיסוי נזקי השיטפונות קוינסלנד, נראה שבשבוע הקרוב נראה עוד נזקים רבים במדינה גם מהציקלון יאזי. לקריאה נוספת על השיטפונות במדינת קוינסלנד כאן ועל המחיר הכלכלי של השיטפונות ניתן לקרוא כאן. […]

השארת תגובה