אוסטרליה משתחררת מכבלי הנחושת

פריצת דרך – שוק הטלקום האוסטרלי משתחרר מכבלי הנחושת ועובר לרשת הסיבים האופטים

לאחר 10 חודשים ארוכים של משא ומתן אימתני בין הממשלה למפעילת התקשורת טלסטרה, סוכמה עיסקת חבילה בשווי של 11 מיליארד דולר, אשר סוללת את הדרך להקמתה של הרשת הלאומית החדשה, עם העברתם של לקוחות טלסטרה אל הרשת החדשה National Broadband Network-NBN. גרירת הרגליים של טלסטרה בכל הנוגע להצטרפותה לרשת החדשה איימה על עצם כדאיות הקמתה של רשת הסיבים האופטים החדשה אשר תחליף את רשת הנחושת הקימת.

למרות הכרזת הממשלה על הקמת רשת התקשורת החדשה (NBN) לפני כשנה, עד כה לא חלה כל התקדמות משמעותית, בשל סירובה של מפעילת התקשורת טלסטרה לקחת חלק בתהליך. כעת משסוכמו עיקרי העיסקה , אשר תהפוך את חברת טלסטרה ללקוח הגדול ביותר של רשת התקשורת החדשה, נפרצה הדרך להתקדמות מהירה בהקמת הרשת רחבת הפס החדשה.

חברת טלסטרה תעביר את כל לקוחותיה מרשת כבלי הנחושת הקיימת אל רשת הסיבים האופטים החדשה במהלך 8 השנים הבאות בהן תיבנה הרשת. בכך הבטיחה הממשלה  את הכדאיות הכלכלית להקמת הרשת החדשה, הן בשל השימוש בתשתית הקימת של טלסטרה והן בשל ניטרול איום התחרות מקיומה של רשת תקשורת מקבילה (הרשת החדשה תיבנה על תשתית הנחושת הקימת של טלסטרה).

מרכיב חשוב נוסף בעיסקה בין טלסטרה לממשלה הינו העברת כל מחויבויות השרות הכולל של טלסטרה- אשר מחויבת לספק שרותי תקשורת גם לאזורים המרוחקים יותר של אוסטרליה, אל חברה ממשלתית יעודית שתיקח אחריות על מתן השירותים לאזורים המרוחקים- שירות שהוא יקר ולא רווחי בעיקרו.

רשת הסיבים האופטיים החדשה צפויה לחבר 90% ממשקי הבית ברחבי אוסטרליה לאינטרנט במהירות של 100 מגהביט בשניה.

העיסקה צפויה להעלות את ערך מניותיה של חברת טלסטרה אשר צנחו בחודשים האחרונים בשל חוסר בהירות לגבי עתיד החברה עקב השינויים הרגולטרים שנדרשו מהחברה להפרדת הפעילות הסיטונאית מהזרוע הקמעונאית.

הרשת החדשה תשנה את מציאות התקשורת באוסטרליה ותהפוך אותה לתחרותית עם יצירת תנאי שוויון בין מפעילי התקשורת השונים עם ביטול המעמד המונופוליסטי של טלסטרה מכח בעלותה על הרשת. כל מפעילי התקשורת יהיו קמעונאים למול הרשת החדשה, אשר תהיה בנויה על בסיסי גישה פתוחה.

5 תגובות

 1. דויד הגב

  היום פורסם בדה-מרקר, שראש הממשלה נתניהו ביקר בקרית שמונה וחנך פרויקט נסיוני של אינטרנט מהיר באמצעות חברת החשמל.

  מצחיק שנתניהו כינה את הרשת הישראלית "טרקטור סובייטי".

 2. udigonen הגב

  אינטרנט מהיר באמצעות רשת החשמל הוא רעיון ישן יחסית שאני מכיר כבר מעל 10 שנים ובשום מקום בעולם למיטב ידיעתי לא הצליח להתרומם באופן רציני

 3. כמה שווה תשתית תקשורת לאומית « הגב

  […] לקוחות חברת הטלפון "טלסטרה" לרשת החדשה ומדובר בקפיצה גדולה קדימה במאבק הפוליטי לבניית […]

 4. כמה שווה תשתית תקשורת לאומית « גלובלי הגב

  […] לקוחות חברת הטלפון "טלסטרה" לרשת החדשה ומדובר בקפיצה גדולה קדימה במאבק הפוליטי לבניית […]

השארת תגובה