חבלי הלידה של מהפכת המידע של אוסטרליה

משהו מוציא את האוסטרלים משלוותם. לא, הפעם אין זה משחק קריקט או תחרות סוסים או גלישה – מדובר ביוזמת הממשלה הפדרלית להקמת רשת תקשורת לאומית רחבת פס (NBN- National Broad band Network) המבוססת על סיבים אופטיים 'עד הבית'.

הרשת החדשה שאמורה להבנות במקביל לרשת התקשורת הקיימת (מבוססת הנחושת) ושעלות הקמתה מוערכת ב 43 מיליארד דולר, מהווה פתיחתו של עידן חדש ואף מוגדרת כ"מהפכת המידע" של אוסטרליה. הרשת החדשה תאפשר העברת מידע במהירות של 100 MBS, מהירות שאמורה לפתוח חלון חדש של אפשרויות ושירותים בתחומי הרפואה מרחוק, לימוד מרחוק, בידור ותקשורת ולמעשה לשנות את סגנון החיים האוסטרלי.

8 השנים הבאות בהן מיועדת להתרחש הקמתה של רשת התקשורת החדשה צפויות להיות מאתגרות ביותר עבור תעשית התקשורת המקומית. כיום שוק התקשורת האוסטרלי למעשה נשלט ע"י חברת התקשורת טלסטרה (Telstra) אשר מחזיקה בתשתית התקשורת הקימת המבוססת על קווי נחושת. בשל מצב זה למעשה לא קימת כל תחרות בשוק התקשורת האוסטרלי ובהתאם לכך גם השרות ללקוחות לא נמצא בראש סדר העדיפויות של חברות התקשורת. כל זאת צפוי להשתנות עם פריסתה של רשת התקשורת החדשה אשר הוגדרה מראש כרשת פתוחה שתאפשר גישה לסיטונאי התקשורת. בכך ישתנו חוקי המשחק והמיקוד יעבור לתחרות על שרות ללקוחות.

אבל למרות התוכניות הגדולות עד כה נתקלה הממשלה בקשיים רבים בנסיונותיה להוציא לפועל את התוכנית. המשא ומתן הטעון בין הממשלה לבין חברת טלסטרה, נכנס כעת לשנתו החמישית. לשני הצדדים יש סיבות רבות לפעול יחד והרבה מאוד להפסיד אם לא יוכלו להגיע לעיסקה. טלסטרה מצידה, תפסיד תנועה משמעותית וכן הכנסות אם תישאר בחוץ ותתחרה ברשת הממשלתית החדשה. הממשלה מצידה תתקשה לקבל החזר על השקעתה ברשת החדשה אם רק חלק קטן מהתנועה יעבור אליה, אלא אם כן היא תוכל להבטיח הסכם עם טלסטרה אשר מחזיקה כיום במרבית הלקוחות. האם יצליחו השתים להגיע לעיסקה מוצלחת בה טלסטרה תסגור את הרשת הנוכחית ותעביר את כל תנועת הלקוחות שלה לרשת החדשה? נכון להיום התשובה עדין לא ברורה והמו"מ נגרר. תג המחיר שמציבה טלסטרה הינו גבוה ואמור לפצותה על הפסד הכנסות עתידיות, ובהתחשב במעמדה המונופוליסטי, המדובר ברווחים גבוהים מאוד.

נקודה בעיתית נוספת טמונה בעובדה שהרשת החדשה אמורה לחבר 90% ממשקי הבית- ובמרחבים העצומים של אוסטרליה והאוכלוסיה הדלילה באזורים המרוחקים, המדובר באתגר לא פשוט. העלות הכרוכה בחיבור האזורים המרוחקים לא צפויה להחזיר את ההשקעה. הממשלה מצידה יכולה להצדיק שיקולים לא מסחרים על רקע חברתי ושוויוני, אך בעלי מניות פרטיים יעריכו את שווי המניות בהתבסס על זרם הרווחים הצפוי, וישקללו את ההפסדים הצפוים מהחלקים ברשת להם אין הצדקה מסחרית.

לשם הקמת והפעלת הרשת הוקמה חברה הנקראת NBN CO (אשר 51% ממנה יהיה בבעלות הממשלה בשלב ראשון) וביולי השנה מינה שר התקשורת סטפן קונרוי ליו"ר החברה את מר מייק קוויגלי- לשעבר נשיא לוסנט- אלקטל. באוגוסט השנה הוקמה חברת הבת Tasmania NBN  אשר אחראית על השלב הראשון בהקמתה של הרשת הלאומית במדינת האי הקטנה טזמניה, אשר יהווה מעין פיילוט לפרויקט הלאומי.

בדצמבר שיחררה NBN CO נייר התיעצות Consultation paper המסמן את תחילתו של שלב ההתייעצות עם התעשיה במהלכו יתקיימו מפגשי מידע ויתאפשר לתעשיה ללמוד על הטכנולוגיות והמוצרים בהם מתכננים להשתמש ברשת החדשה. הנספחות המסחרית בסידני תמשיך לעדכן על הפתחויות לגבי הרשת החדשה. אנו מעודדים חברות תקשורת ישראליות לקרוא את המסמך ולהגיש תגובות בכתב.

2 תגובות

  1. כמה שווה תשתית תקשורת לאומית « הגב

    […] הבית" שתספק חיבור במהירות 100MBS לכל בית ולכת עסק (לפוסט מפורט בנושא ראו כאן). מדובר בהשקעת ענק (סדרי גודל של 43 מיליארד דולר אוסטרלי) […]

  2. כמה שווה תשתית תקשורת לאומית « גלובלי הגב

    […] הבית" שתספק חיבור במהירות 100MBS לכל בית ולכת עסק (לפוסט מפורט בנושא ראו כאן). מדובר בהשקעת ענק (סדרי גודל של 43 מיליארד דולר אוסטרלי) […]

השארת תגובה