האם ישראל תהפוך למרכז פיננסי בין לאומי

אני קורא את תוכניתו של מנכ"ל משרד האוצר להפיכת ישראל למרכז פיננסי בין לאומי בסגנון סינגפור כפי שהתפרסמה בעיתון דה-מרקר, וחושב לעצמי שקודם כל מגיע למר ירום אריאב חיזוק חיובי על 'מחשבה בגדול', ראיה אסטרטגית כללית ותכנון ארוך טווח- אלמנטים שממש אינם טריויאליים בכל ארגון גדול לא שכן ממשלתי. אחר כך צריך להסביר למר אריאב למה זה הולך להיות מאד קשה.

אומנם הדמיון בין ישראל וסינגפור בתחומים רבים בולט אולם צריך להסתכל גם קצת על ההיסטוריה. מרבית המרכזים הפיננסיים בעולם קמו כמקלטי כסף לצד מדינות או אזורים בהם הייתה בעיה של חוסר יציבות או חוסר ודאות פוליטית. מקור הכסף בהונג-קונג הוא הסחר עם סין- סין לא אפשרה מאות שנים סחר ישיר עימה. מקור הכסף העיקרי של סינגפור הוא המרכז הלוגיסטי האזורי וכספים מאינדונזיה ושאר מדינות דרום מזרח אסיה. עשירי מדינות אלו העדיפו בגלל חוסר הודאות הפוליטית לשים את הכסף בבנק בסינגפור מאשר במדינתם הם. גם באזורנו יש מקום כזה וקוראים לו קפריסין, קפריסין למי שאינו יודע היא מרכז פיננסי לחלק ממדינות הבלקן ומדינות ערב, כמו סוריה לדוגמא. בסוריה כמעט ואין מערכת בנקאות וחלק גדול מהסחר הבין לאומי שלה עובר מבחינה פיננסית דרך קפריסין.

מרכזים פיננסים קמו תמיד ליד מרכזים לוגיסטיים, זה נכון לגבי סינגפור והונג-קונג שהיו תחנות סחר בריטיות, קורה עכשיו במדינות המפרץ הפרסי (דובאי, איחוד האמירויות) וקרה בעבר בלונדון שהייתה מרכז הספנות העולמית.

יש כמה נקודות אור, היהודים תמיד עסקו בכסף [אנחנו כנראה פשוט טובים בזה : – ) ] ישראל הפכה למרכז יזמות נדל"ן לאזור מרכז ומזרח אירופה, תחום הקשור בטבורו לתחום הפיננסי ועם קצת השקעה בתשתיות אנחנו בהחלט יכולים לשדרג את התחום הלוגיסטי שלנו, (בסך הכל אנו נמצאים על קווי הספנות העולמיים המרכזיים היוצאים מתעלת סואץ. משרד התחבורה עובד בנושא ותוכנית ענק להרחבת נמלי אשדוד וחיפה יצאה לדרך כמו גם סלילת מסילות רכבת חדשות ועוד).

אולם כדי להיות מרכז פיננסי עולמי יש צורך בחוקי חיסיון מידע פיננסי שלא יתקבלו בישראל בלחץ מערכת הבטחון שתדאג (ובצדק) שחוקים כאלו יאפשרו הזרמת כסף לאזור לצרכי טרור, יש לנו עוד חסרונות בתחום זה:  הסחר עם שכננו מוגבל מאד ואנחנו איננו (עדין) מרכז לוגיסטי אזורי.

בקיצור אינני רואה את עשירי העולם ממהרים ושמים כספם במקום נידח ורדוף מלחמות בקצה המזרח התיכון- יציבות פוליטית זה מה שחסר לנו כדי להיות מרכז פיננסי עולמי ואת זה אנחנו לא יכולים לקנות בכסף.

2 תגובות

  1. אהרון חבר הגב

    על שיילוק של שקספיר כבר שמעו לפני הרבה שנים. כדאי להזהר, כסף ויהודים זה מתקון בטוח לאנטישמיות.

  2. תוכנית חדשה באוצר: מחשוב תעשיית הפיננסים העולמית על ידי חברות ישראליות « הגב

    […] שאי פעם למען האמת זה נראה לי רציני (ראו פוסט שלי בנושא) אבל הכיוון הנוכחי הרבה יותר ראלי ולמען האמת כבר נעשו […]

השארת תגובה